ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مشارکت زیر ٥٠ درصد خوشایند نیست اخبار ایران

مشارکت زیر ٥٠ درصد خوشایند نیست
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز به پایان رسید تا دفتر سیزدهمین دوره انتخابات نیز بسته شود و سید ابراهیم رئیسی با 17 میلیون رای مسافر پاستور شود. هر چند که مقایسه این انتخابات با انتخابات سال 96 گویای بسیاری از چیزها است. با این حال امروز رئیسی رئیس جمهور است و از فردای انتخابات همه باید رقابت‌های انتخاباتی را به دست فراموشی بسپارند و به رئیس جمهور منتخب در راستای حل مشکلات مردم و کشور کمک کنند. هر چند رئیسی گفته رئیس جمهور همه است و از همه نیروها استفاده خواهد کرد. اما باید دید این مهم تا چه میزان در عرصه عمل تحقق خواهد یافت. در این راستا برای بررسی انتخاباتی که گذشت، مشارکت مردم و مسائل پیش روی دولت جدید «آرمان ملی» با محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام و برادر مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی به گفت و گو پرداخته است که می‌خوانید.
انتخابات ریاست جمهوری، مشارکت مردم و حـــواشی آن را چــگونه ارزیابی می‌کنید؟
انتخاباتی کـــه گـــذشت مــتاسفانه چندان انتخابات مطلوبی نبود چون عملکرد شورای محترم نگهبان با مشی و گرایش سیاسی متناسب با شرایط کشور، شرایط جهانی، منطقه‌‌ای و گروه‌ها به شمار نمی‌رفت. احترامی به افکار متکثر قائل نبودند و به هر حال بر اساس مصلحت اندیشی و عدم احراز صلاحیت انتخابات را پیش بردند. چنانکه کسی که رای دارد نباید شرکت کند و کسی که رای ندارد شرکت می‌کند. مثل تفاوتی که میان مرحوم آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد قائل شدند و مصلحتشان این بود که احمدی نژاد را روی کار بیاورند و آقای هاشمی را طرد کنند که مسئولیت نداشته باشد. بر همین اساس بلایی به سر کشور آوردند که هنوز مردم جریمه آن را می‌دهند و معلوم نیست چگونه بشود این مسائل را برطرف کرد. حال در این انتخابات نیز متاسفانه دیدیم که چندان وضع مطلوبی نبود و 5 نفر از یک جریان و با یک تفکر به میدان آمدند و دو نفر با تفکر متفاوت حضور یافتند. این مساله باعث شد تا در ابتدای امر گروه‌هایی صاحب رای هستند و در کشور حضور داشتند و وجود دارند اعلام کنند که در انتخابات شرکت نمی‌کنیم. البته برخی هم در خارج از کشور شروع به تحمیل این قضیه کردند اما برخی از جریانات داخلی نگفتند تحریم و صرفا بیان کردند که رای نمی‌دهیم. حال آن دو نفر چقدر تلاش کردند که بتوانند بخشی از جامعه که قصد رای دادن نداشتند را قانع کنند تا در انتخابات مشارکت کنند اما نتیجه نهایی ضریب مشارکت مردم مطلوب نبود. این مساله نیز باعث شد تا گروه‌های خارجی تبلیغ کنند که برای اولین بار در جمهوری اسلامی کسانی که رای ندادند از کسانی که رای دادند بیشتر بودند که مفهوم این گفته این است که تعداد مخالفین بیشتر از موافقین است. بنابراین متاسفانه عملکرد شورای نگهبان انتقاد آمیز بود و حال اینکه مبنای مصلحت‌شان این بود که شخص خاصی رئیس جمهور شود یا اینکه مردم سالاری دینی و دموکراسی در کشور حاکم باشد و همه بتوانند کاندیدای خود را داشته باشند و مشارکت کنند. اینها کدام به مصلحت است؟ آیا مصلحت این است در شرایطی که با دنیا و منطقه مواجهیم و دشمن داریم مردم را از خودمان دور، طرد و برنجانیم یا اینکه آنها را جذب کنیم. متاسفانه شورای نگهبان سیاست طردی و حذفی پیش گرفته بود تا سیاست جلبی و جذبی. دلسوزان نظام قصد داشتند ضریب مشارکت را بالا ببرند همانطور که مقام معظم رهبری نیز فرمودند که اگر ضریب مشارکت بالا برود باعث اعتبار نظام، اعتماد مردم و بازدارنده است، اما به رغم کوشش و تلاش دلسوزان با فضایی که شورای نگهبان درست کرده بود شرایط به نحوی پیش نرفت مشارکت را بیش از آنچه بود بالاتر از 50 درصد ببرند. به هر حال برای اولین بار در طی نظام جمهوری اسلامی بعد از 42 سال این اتفاق افتاد که چندان اتفاق خوشایندی نیست. بالاخره نظام ما از ابتدا به فرمایش حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری با تکیه به مردم بوده است و هیچگاه تکیه‌ای به دولت‌‌های خارجی نداشته است. ما همواره به مردم خودمان تکیه کردیم و حال اینکه شرایط به نحوی پیش برود که بخشی از مردم انگیزه‌ای برای مشارکت نداشته باشند و پشتیبانی مردمی نظام را کم کنند از موارد نابخشودنی و خطرناک است. از طرفی اینکه در نتایج و آرا چه اتفاقی افتاده و چگونه بود خیلی نمی‌توانم ورود کنم و اطلاعات زیادی ندارم، اما بعضا آمار و ارقام متفاوتی از پیشتازی نامزدها در فلان شهر منتشر می‌شد اما بعدا نتایجی که اعلام شد دیدیم که چه وضعیتی یافت. 
با این تفاسیر حال پس از انتخابات چه باید کرد و به نظر شما رئیس جمهور منتخب باید چگونه عمل کند؟
همچنان که خود آقای رئیسی هم فرمودند رئیس‌جمهور همه هستند. رئیس‌جمهور همه بودن به این معنا است که در کابینه و بین همکاران به همه جناح‌ها توجه داشته باشیم. اینکه حال هر سه قوه و نهادهای عمومی مثل مجمع تشخیص، مجلس خبرگان و ... یکدست شده و بقیه طرد شوند این رویکرد به زیان کشور است. امروز جدا کردن مردم از حکومت و نظام خواست دشمن است و آنها تلاش می‌کنند که مردم را از نظام جدا کنند، اما اگر فرمایش آقای رئیسی بدین معنا باشد که وقتی رئیس جمهور همه است به همه توجه دارد و در استفاده از نیروهای با تجربه و شایسته فقط به یک جناح و گروه توجه ندارد و از همه استفاده می‌کند اینگونه بخشی از امور جبران می‌شود، اما اگر مثل دولت آقای احمدی نژاد باشد که تا آبدارچی‌های ادارات و وزارتخانه‌ها را با چه الفاظ و تعابیری بیرون کردند و بعدا هم به رغم اینکه بیشترین درآمد نفتی را داشتیم بیشترین فساد را در کشور در آن دولت و مقطع زمانی شاهد بودیم نمی‌توان چندان امیدی داشت. بنابراین ما امیدواریم که آقای رئیسی همچنان که خود گفت رئیس جمهور همه باشد به معنای استفاده از همه نیروها و جریانات و گرنه منتخب مردم در حالت عادی رئیس جمهور همه کشور است. 
مــوانع و مشکلات دولت بعدی را به لحاظ اولویت بندی چه چیزهایی می‌دانید؛ اساسا مسائل اقتصادی و مـعیشتی یا امور دیگری نیز مدنظر قرار خـواهد گرفت؟
مسلما دغدغه‌های معیشتی و اقتصادی از اولویت بیشتری برخوردار خواهد بود. هر چند مباحثی که در تبلیغات و مناظره‌ها توسط آقای رئیسی و کاندیداهای پوششی اصولگرایان مطرح شد فراتر از مسائل اقتصادی بود. مسائل اقتصادی جزئی از مسائل بود و مسائل فرهنگی، بین‌المللی و برجام که بین عده‌ای خوب نبود و از آن به بدی یاد می‌کردند اما در مناظرات دیدیم که همه طرفدار برجام شدند که برجام سند بین‌المللی است که باید اجرا شود. یا لوایح FATF که باید پیش از این مجمع به تصویب می‌رساند را مورد توجه قرار دادند و تاکید داشتند. لذا صرفا نگاه آقای رئیسی و دیگران روی مسائل اقتصادی نبود. مسائل معیشتی بین همه مطرح بود و طوری مطرح می‌کردند و وعده‌‌هایی می‌دادند که بعضا شاید کمتر قابل دسترسی بود مثل یارانه 450 هزار تومانی. اما برخی چون کاندیدای پوششی بودند مجموعه صحبت‌هایشان نشان دادن در باغ سبز بود. لذا وقتی وعده‌هایی که در زمان مناظره‌ها و تبلیغات داده شد را مرور می‌کنیم اگر ده درصد این وعده‌ها نیز عملی شود ایران بهشت روی زمین خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/255139/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

شایعه: می 12 شیائومی با رم LPDDR5X و اسنپدراگون 898 روانه‌ی بازار خواهد شد

هاچ بک رنو 5 با بدنه فیبر کربنی و پیشرانه 400 اسب بخاری بازتولید شد

فرصت ویژه برای استفاده از خدمات زیرساخت ابری ایرانسل؛ 20 درصد اعتبار هدیه تا 22 مردادماه

اپل شبیه‌ساز ویندوز 3.1 را از اپ استور حذف می‌کند

اولین ایستگاه شارژ جمع‌شونده برای خودروهای برقی در لندن افتتاح شد

آغاز فصل سوم کاوش نجات‌بخشی محوطه باستانی مرسین

نظارت بر تاسیسات گردشگری مشهد تشدید می‌شود

800 هزار بازدید از بازار جهانی تبریز در نرم‌افزار Google street view

فعالیت مرکز آموزش صنایع‌دستی اردبیل آغاز شد

نمایشگاه سفال هنر ماندگار شهریار برگزار می‌شود

حفاظت و مرمت از قدیمی‌ترین اشیای چرمی کشف شده در ایران/مرمت آثار چرمی به‌جای مانده از مردان نمکی معدن چهرآباد زنجان

ضرورت تدوین اطلس جامع برای شناخت شهر دوست‌دار کودک

تصویب 150 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه شمس تبریزی خوی

سرمقاله خراسان/ عذرخواهی یا نمک بر زخم؟

سرمقاله کیهان/ «‌همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

سرمقاله وطن امروز/ چرا جوانان آمریکایی به آمریکایی بودن خود افتخار نمی‌کنند؟

سرمقاله فرهیختگان/ دولت روحانی آزمایشگاه «اعتماد به غرب»

سرمقاله شرق/ گرانیگاه تحول دولت کجاست؟

سرمقاله اعتماد/ سوءاستفاده تبلیغاتی اسراییل

سرمقاله ایران/ دستورالعمل‌ها برای حل مشکلات مسکن منطبق با علم اقتصاد باشد

سرمقاله دنیای اقتصاد/ طرح صیانت و اصل 85

سرمقاله سیاست روز/ درس ماندگار ظریف

سرمقاله آفرینش/ اولویت های امروز را درست تشخیص دهیم

سرمقاله حمایت/ اقتصاد بر بستر  عدالت

شهر دوست‌دار کودک با شعار محقق نمی‌شود

طرح اتهامات جدید علیه شیخ زکزاکی در نیجریه

حمله تروریستی در نیجر جان 15 تن را گرفت

پشت پرده تاخیر در اصلاح کابینه مصر

تلاش "الکاظمی" برای برگزاری نشست منطقه‌ای در بغداد

انتخاب مجدد "صالح العاروری" به عنوان نایب رئیس دفتر سیاسی حماس

آمریکا برنامه جدید پناهجویان افغان را آغاز می‌کند

توافق مصر و الجزائر برای حمایت از رئیس جمهور تونس

اتلاف واکسن های کرونا در آمریکا

جمع‌آوری امضا در پارلمان عراق برای استیضاح الکاظمی

دست رد ترکیه به اسرائیل برای کمک به مهار آتش

پیشنهاد 5 میلیون دلاری به ترامپ و اوباما برای شرکت در یک مصاحبه

تهدید چکشی نانسی پلوسی جنجالی شد

برخورد شدید پلیس تایلند با معترضان به حکومت

تورم آلمان در اوج 18 ساله

قیمت نفت دوباره ریزش کرد

شوخی ربیعی با خبرنگاری که سرمایه خود را در بورس از دست داده بود

تعرفه‌های صادراتی کامودیتی‌ها چه زیانی را به نمادهای این گروه زد؟

بیت کوین ایست زد

تورم در فرانسه عقب رفت

"برنارد آرنو" ثروتمندترین فرد جهان شد

رونمایی از سردیس قنبری مهر در بوستان شقایق مهر

برگزاری دومین جشنواره مجازی نور، امید در جنوب شرق تهران

بازنمایی زندگی حاشیه‌نشینان یک سده اخیر

پایش بیش از 17000 مترطول کانال جمع آوری آبهای سطحی در منطقه 6

جدیدترین کراس اور فولکس واگن برای بازار اروپا و آفریقا معرفی شد