ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اسلحه 100 میلیون دلاری ترامپ خواندنی ها

اسلحه 100 میلیون دلاری ترامپ
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست
محمدحسین لطف‌الهی/ برای بسیاری از دموکرات‌ها، فرض بر این بود که با شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 و استیضاح او، دیگر تهدیدی از جانب رییس‌جمهور پیشین امریکا آنها را تهدید نخواهد کرد. اما در حالی که هنوز نزدیک به سه سال تا انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی در ایالات متحده زمان باقی مانده، دونالد ترامپ با جمع‌آوری کمک‌های مالی انبوه و با تکیه بر هواداران انبوهش خود را در قامت یک تهدید جدی برای دموکرات‌ها و حتی اصل دموکراسی در امریکا معرفی کرده است.
اکسیوس روز شنبه گزارش داد که کمیته اقدام سیاسی کارزار دونالد ترامپ (PAC) در 6 ماه نخست سال 2021 توانسته مجموعا 82 میلیون دلار کمک مالی جمع‌آوری کند که مبلغی قابل توجه به حساب می‌آید. این در شرایطی است که به فاصله کمی پس از حمله شورشیان طرفدار ترامپ به کنگره امریکا، رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده امکان حضور در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر توییتر و فیس‌بوک را به عنوان اصلی‌ترین راه ارتباطی با هوادارانش از دست داد. نشریه پولیتیکو با اشاره به این گزارش، یادآوری کرده است که هیچ کدام از روسای جمهور پیشین امریکا تاکنون موفق به جمع‌آوری چنین رقمی برای فعالیت‌های سیاسی خود نشده بود. اکسیوس همچنین می‌نویسد کمیته اقدام سیاسی ترامپ در حال حاضر مبلغی نزدیک به 102 میلیون دلار پول نقد در اختیار دارد.
تحلیلگران نزدیک به حزب دموکرات معتقدند که این مبلغ قابل توجه، اسلحه‌ای در دستان ترامپ است که مستقیما دموکراسی امریکا را نشانه رفته است. استفان کالینسون، تحلیلگر سیاسی سی‌ان‌ان در این خصوص می‌نویسد: این پس‌انداز بزرگ، با طرح درخواست‌های متعدد از سوی رییس‌جمهور پیشین و با تأکید‌های متعدد بر روی موضوعاتی نظیر وقوع تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 جمع‌آوری شده و این از جمله دلایلی است که باعث می‌شود این پول‌ها خطرناک باشد. در کنار این نشانه، ترامپ برای حمایت از کاندیداهای جمهوری‌خواه در انتخابات 2022 کنگره مرتبا به ایالت‌های مختلف سفر می‌کند و همزمان هم‌قطاران او در حزب جمهوری‌خواه می‌کوشند که تاریخ اقدامات شرم‌آور و بر خلاف قانون اساسی چهل و پنجمین رییس‌جمهور امریکا را به نفع ترامپ بازنویسی کنند. برای تصور این موضوع که احتمالا دونالد ترامپ با این کمک‌های مالی جمع‌آوری شده چه خواهد کرد، نیاز به قدرت تخیل زیادی نیست. او تقریبا هرچند روز یک بار از وقوع تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سخن می‌گوید و تمام تلاش خود را معطوف کرده تا فرآیند دموکراتیک انتخابات در امریکا را زیر سوال ببرد. علاوه بر این، دسترسی به اسناد جدید در خصوص تهدید مقامات وزارت دادگستری در دوره رییس‌جمهور پیشین برای اعلام وقوع تقلب در انتخابات و شهادت برخی حاضران در نشست‌های استماع کمیته بررسی حوادث 6 ژانویه، ثابت می‌کند که ترامپ چه در ذهن دارد و چه تهدید بزرگی علیه دموکراسی امریکایی به حساب می‌آید.
به نوشته سی‌ان‌ان، اکنون کاملا روشن است که ترامپ ابتدا در جورجیا و سپس در چند ایالت دیگر مقامات و مسوولان برگزاری انتخابات را تحت فشار گذاشته بود تا با اعلام وقوع تقلب و تغییر نتایج انتخابات به نفع او، مانع از انتقال قدرت به جو بایدن شوند. واقعیت این است که حملات ترامپ به قانون اساسی امریکا نه تنها پس از کنار رفتن او از قدرت پایان نیافته، بلکه او با اتخاذ سیاستی خطرناک و با اتکا به هواداران وفادارش توانسته موضوعاتی نظیر «استفاده از تئوری‌های توطئه» یا «تأکید بر تقلب در انتخاب» به یک ارزش در حزب جمهوری‌خواه بدل شود؛ اکنون هر که خواهان حمایت ترامپ در انتخابات کنگره است باید این شرط را بپذیرد.
نیویورک تایمز نوشته است که مبلغ جمع‌آوری شده از سوی ترامپ، از تمام افراد و سیاست‌مداران مطرح در حزب جمهوری‌خواه بیشتر بوده و وزن او را در برابر وزن سایر اعضای حزب نشان می‌دهد. دومین نفری که در میان جمهوری‌خواهان توانسته بیشترین کمک مالی را پس از ترامپ جمع‌آوری کند، سناتور تیم اسکات از کارولینای جنوبی بوده که موفق شده 7.8 میلیون دلار از طریق کمک مالی هوادارانش به دست آورد. 
در این میان ترامپ اصرار دارد که گامی در راستای کودتا و تغییر نتیجه انتخابات برنداشته، انتخابات از او دزدیده شده و باید تحقیقاتی گسترده در این خصوص انجام گیرد. رییس‌جمهور سابق امریکا مدارک جدید درباره تلاش وی جهت تغییر در نتیجه انتخابات 2020 را انکار کرد. بر اساس گزارش پایگاه خبری «هیل»، ترامپ بامداد یکشنبه در بیانیه‌ای، کمیته اصلاح و نظارت مجلس نمایندگان امریکا را به‌خاطر انتشار اسنادی درباره تلاش وی برای تغییر نتیجه انتخابات مورد حمله لفظی قرار داد. در گزارش این کمیته آمده است ترامپ در تماسی تلفنی با معاون وزیر وقت دادگستری گفته بود: «فقط بگو انتخابات مخدوش بوده و باقی را به من بسپار.» با این حال ترامپ در بیانیه خود مدعی شده است، تلاش او برای «تغییر در نتیجه انتخابات» به اشتباه در این گزارش درج شده است. رییس‌جمهور سابق امریکا نوشت: «دموکرات‌‌های به‌شدت فاسد و حزب‌گرایی که کمیته نظارت مجلس نمایندگان را می‌گردانند دیروز اسنادی را منتشر کردند که پرونده‌های دادگاه علیه انتخابات مخدوش 2020 را شامل می‌شد و به‌طور غیرصادقانه‌ای آن را تلاش برای تغییر نتیجه انتخابات توصیف کرده‌اند.»
ترامپ افزود: «در واقع درست برعکس آن درست است. هدف این اسناد برپا نگه‌داشتن صحت و درستی انتخابات و تقدس رأی ما بود. مردم امریکا می‌خواهند و دستور می‌دهند که رییس‌جمهور ایالات متحده، رییس نیروهای مجری قانون در کشور، در کنار آنها ایستاده و برای صحت انتخابات بجنگد و درباره تلاش‌های انجام شده جهت تضعیف ملت‌ ما تحقیق کند.» در این اسناد که یادداشت‌های «ریچارد داناهیو» معاون دادستان کل امریکا است، ذکر شده که او در تماس تلفنی مذکور به ترامپ گفته که نمی‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد. گفته می‌شود این مقام وزارت دادگستری به ترامپ گفته بود، این وزارتخانه ده‌ها تحقیق و صدها مصاحبه انجام داده اما هیچ تقلب گسترده‌ای در انتخابات پیدا نشده است. با این حال ترامپ همچنان اصرار داشته که انتخابات در جورجیا، نوادا، میشیگان و آریزونا مخدوش بوده است. 
روایت نظرسنجی‌ها از محبوبیت ترامپ
بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته از سوی آسوشیتدپرس، اکثر شهروندان امریکایی (دموکرات – جمهوری‌خواه و مستقل) معتقدند دونالد ترامپ نباید در تعیین سیاست‌های حزب جمهوری‌خواه نقشی داشته باشد اما در حزب جمهوری‌خواه وضعیت متفاوت است. همین نظرسنجی نشان می‌دهد دست کم 47 درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند ترامپ باید نقش اصلی را در تعیین سیاست‌های حزب ایفا کند و تنها 18 درصد از طرفداران این حزب بر این باورند که ترامپ نباید نقشی در تعیین سیاست‌های حزبی داشته باشد.
همچنین نظرسنجی آسوشیتدپرس نشان می‌دهد 62درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند که «ضرورت دارد» و «بسیار مهم است» که درباره ادعاهای ترامپ در خصوص وقوع تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 و «دزدیده شدن» انتخابات تحقیقاتی گسترده صورت گیرد. آنها به سیستم انتخاباتی در امریکا مشکوکند و باور دارند که بدون تحقیق نمی‌توان به این سیستم اعتماد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/264859/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تعاونی های کارآمد، مسیر توسعه را هموار می کنند

حفظ اشتغال بیش از 24 هزار نفر از کسب کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان

با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی" مدیر کل توسعه منابع انسانی" منصوب شد

آیین افتتاح مراکز منتا در چهار استان

کبیری: ارزش افزوده اقتصادی تعاونی‌ها را اشتغال،تعداد اعضا و فناوری‌ها تشکیل می‌دهد

‏موتورچی خبرداد : پرداخت حقوق و مزایای شهریور ماه بازنشستگان و مستمری بگیران

عبدالملکی تاکید کرد: توجه به بخش نوآورانه در تعاون به عنوان یک راهبرد اساسی

وحیدی در آئین معرفی دکتر زینب اختری؛ نظام خانواده در ایران مستحکم و پایدار است

اقتصادی از جنس هنرصنعت زنان توانمند روستای خرانق

شفاف سازی معاونت امور زنان و خانواده در خصوص انعکاس به دور ازواقع خبری از نشست رسانه ای دکتر خزعلی

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده وارد خوزستان شد

جایگاه زن ایستادگی و سازندگی است

دکتر خزعلی: باید در کنار ایجاد اشتغال به مسائل اخلاقی، تربیتی و سبک زندگی نیز توجه شود

بر طرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مقدمه ای برای اجرای مسائل فرهنگی است

کشف یک مجموعه سنگ‌نگاره در شهر محلات

دبیر ستاد مرکزی اربعین : کلیپ منتشره از تجمع در مرز شلمچه، آرشیوی است

مرمت 16 عمارت تاریخی در بافت بوشهر

از صدور ویزای بدون صندلی تا بازار سیاه بلیت اربعین در اصفهان

حمایت بنیاد آستان قدس رضوی از صنعتگران لرستانی

مرحله چهارم مرمت بافت تاریخی روستای یاسه‌چای پایان یافت

بازگشایی موزه‌های لرستان

تبدیل حمام تاریخی کسما صومعه‌سرا به موزه فرهنگ و هنر

مجوز سرمایه‌گذاری 20 طرح گردشگری در چهارمحال و بختیاری صادر شد

مهندس ضرغامی وارد استان ایلام شد

تهران باید ابتکار عمل مذاکره را به دست بگیرد

معامله‌گران ارز در جست‌وجوی اخبار

ارزش پول ملی در انتظار کلیددار ساختمان میرداماد

چالش بر سر افزایش تعداد پزشکان

دلیل پیروزی‌های پی‌در‌پی پوتین

کنت والتز ایرانی

دوگانگی قدرت؛ بحران پیش‌روی جنبش‌های ایرانی

آقای رئیسی! رئیس‌جمهور همه مردم باشید

جای خالی هاشمی

افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی

انتشار صورت مالی بانک ملی؛ لازم ولی ناکافی

خزعلی‌ها به جای لاریجانی‌ها؛ افول برادران‌، طلوع خواهران

پیشنهاد کمک آموزشی ایران به دختران افغانستان

کاهش تعرفه بنگاه املاکی ها، مسکن را ارزان می‌کند؟

در سوگ استاد روابط بین‌الملل ایران

شوالیه تنها در اروپا

اصلاح ساختار، یگانه نسخه درمان کشور

قمار سیاسی ترودو شکست خورد

لاف نیویورکی

موج کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی

دود خشکی هورالعظیم به چشم همه می‌رود

مار در آستین دولت پاکستان

روایت دیگر از دفاع مقدس

فایننشیال تایمز: پکن چگونه کشورهای خاورمیانه را به سوی خود کشانده است؟

نقش دولت‌های قبلی ایران در ورود به سازمان شانگهای

تغییرات گسترده در صدا و سیما