ایرانیان جهان

آخرين مطالب

استعفای سه عضو حزب کارگزاران خواندنی ها

استعفای سه عضو حزب کارگزاران
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پس از انتخابات ریاست جمهوری فعالیت علنی گروه‌های سیاسی به انتشار چند نامه و بیانیه درباره افغانستان، حمایت از احمد مسعود در پنجشیر و اظهارنظر درباره وزرای دولت سیزدهم محدود شده بود تا اینکه دیروز خبر رسید زلزله‌ای در حزب کارگزاران اتفاق افتاده است. استعفای تعدادی از اعضای اصلی این حزب خبری بود که از سوی فرزانه ترکان عضو شورای مرکزی این حزب که خودش هم استعفا داده، اعلام شد. ظاهرا شهربانو امانی و یدا... طاهرنژاد هم استعفا داده‌اند که این استعفاها هنوز مورد پذیرش قرار نگرفته است. فرزانه ترکان درباره چرایی استعفای خودش به برنا گفت: من به دلیل زاویه‌ای که با برخی سیاست‌های حزب کارگزاران خصوصا در انتخابات اخیر، پیدا کردم از عضویت در حزب کارگزاران استعفا دادم. او افزود: چند تن از افراد صاحب رای و بزرگان حزب هم علاوه بر من از عضویت در حزب کارگزاران استعفا دادند. ترکان تاکید کرد: مشکل ما در حزب و در جامعه بزرگتر یعنی اصلاح‌طلبان این است که با زاویه بسته خودشان و فقط به جهت اینکه در قدرت جایی داشته باشند، وارد سیاست شدند و به مشکلات جامعه نگاه کردند در صورتی‌که فکر می‌کنم برای حل مشکلات باید برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت. او ادامه داد: باید اجازه دهیم که تفکرات و ایده‌های جدید قدرت را در دست بگیرند، وقتی ما خودمان منتقد دولتمردان و وزرا هستیم که چرا جوان گرایی نمی‌کنند قطعا در مورد افراد سیاسی هم باید این موضوع را باور داشته باشیم که جوان‌ها به واسطه ایده‌های نو می‌توانند به ما کمک کنند. این چهره سیاسی افزود: اگر قرار باشد که همیشه دبیر و رئیس ما و کمیسیون سیاسی ما همان افرادی باشند که 15 و 20 سال قبل بودند نمی‌توان تغییری حس کرد، چراکه این افراد هر کاری که بلد بودند و هرچه به ذهنشان رسیده تا امروز انجام داده‌اند، باید اجازه بدهیم که ایده‌های نو و جوان‌هایی که خلاق هستند بیایند و برنامه، کمک و راهکار ارائه بدهند. او در پایان گفت: حضور یا عدم حضور ما در سیستم قدرت در جامعه در شرایط فعلی به ما کمک نمی‌کند. فکر می‌کنم ما به یک اتاق فکر بسیار قوی بین بزرگان اصلاح‌طلب و بزرگان دلسوز این کشور احتیاج داریم، این اتاق فکر باید تشکیل شود و راهکارهایی را پیش بینی کند که در بین مردم پایگاه ایجاد کنیم. در شرایط امروز ما هم پایگاه اجتماعی مردم را از دست دادیم و هم دستمان از قدرت کوتاه است، با توجه به شرایط فعلی حضور نصف و نیمه ما در قدرت هم فایده‌ای نخواهد داشت، چراکه ابزار و لوازم کاری که می‌خواهیم انجام دهیم در قدرت از ما گرفته شده، باید اول از همه دنبال کسب پایگاه اجتماعی باشیم.
جلسه کارگزاران برگزار شد
نکته قابل تامل این است که در کنار اخبار استعفای تعدادی از اعضای قدیمی حزب کارگزاران، ایسنا در روز گذشته نوشت که نخستین جلسه دوره جدید شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران برگزار شد. این جلسه که با حضور اکثریت اعضا در خانه موزه مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی برگزار شد، با انتخاب هیأت رئیسه سنی آغاز گردید. در ادامه، رئیس کنگره و رئیس دفتر ویژه کنگره گزارش خود را از برگزاری کنگره سراسری حزب کارگزاران سازندگی ایران که به صورت آنلاین برگزار شد، ارائه کردند. همچنین احکام نیمی از کرسی‌های شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران که در کنگره چهارم حزب انتخاب شده بودند، ارائه گردید. طبق اساسنامه، احکام اعضای اصلی به صورت دو ساله و اعضای علی‌البدل به صورت یک ساله ابلاغ شد. بررسی رویکردهای سیاسی و تشکیلاتی دوره جدید فعالیت حزب متناسب با شرایط متفاوت کشور از جمله مسائل مطرح شده در نخستین جلسه شورای مرکزی بود. همچنین اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران یاد و خاطره مرحوم آیت‌ا... هاشمی را گرامی داشته و بر لزوم توسل به روش و منش وی در شرایط پیچیده امروز تأکید کردند.
جایگاه کارگزاران در اردوگاه اصلاح‌طلبی
از اظهارات فرزانه ترکان چنین بر می‌آید که گلایه او از همیشگی بودن دبیرکلی کرباسچی و نقش آفرینی مرعشی در این حزب بدون توجه به دیدگاه سایر ارکان حزب است. البته این نقش‌آفرینی تنها در درون این حزب نیست بلکه در میان اصلاح‌طلبان احزاب دیگر هم این گله از حزب کارگزاران وجود دارد که خودش را پدرخوانده و دارای نقش تصمیم گیر نهایی در این جریان می‌داند. اختلاف در اردوگاه اصلاح‌طلبی درباره این موضوع به دهه 70 باز می‌گردد که حامیان خاتمی سعی می‌کردند صف خود را از کارگزارانی‌ها و حامیان آیت ا.. هاشمی جدا کنند چراکه آنها را در نظام سرمایه داری تعریف می‌کردند و خودشان را تنها تلاشگران استقرار دموکراسی می‌دانستند. شرایط اما چنین باقی نماند و تغییرات فضای سیاسی سبب نزدیکی این دو طیف شد که می‌توان آنها را راست اصلاح‌طلب و چپ اصلاح‌طلب نامید. اوج این همراهی پس از انتخابات ریاست جمهوری 84 نمود داشت که تصمیم گرفتند با در کنار هم بودن، متحمل خسارات زیادی از دولت احمدی‌نژاد نشوند. در این میان نباید از نقش آیت ا... هاشمی غافل بود که سبب شد کارگزاران بیش از همیشه به اصلاح‌طلبان قدیمی نزدیک شوند و اصلاح‌طلبان منتقد هاشمی هم در صف اول حامیان او حضور پیدا کنند. در انتخابات 92 بار دیگر شکاف‌ها پدیدار شد چنانکه اصلاح‌طلبانی تاکید بر حمایت از عارف و کارگزاران اصرار به حمایت از روحانی داشت که در نهایت زور کارگزاران بر دیگر اصلاح‌طلبان غلبه کرد و روحانی به عنوان کاندیدای جریان اصلاحات مورد اقبال قرار گرفت. در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری اخیر هم باز کارگزاران مسیر متفاوتی را پیمود و سبب ناخشنودی طیف‌های دیگر جریان اصلاحات شد. 
کارگزاران پدرسالار نیست
نکته قابل توجه اینجاست که اعضای کارگزاران نقش پدرسالاری را رد می‌کنند مانند فائزه هاشمی که مدت‌هاست در جلسات شورای مرکزی حضور پیدا نمی‌کند، می‌گوید:«کارگزارانی که چندین سال است تقریبا در جریان اصلاحات تصمیم‌گیر مؤثر نیستند، چگونه می‌خواهند نقش پدرسالاری را ایفا کنند. با این نظر موافق نیستم. درست است که وزرا یا معاونان بابا این حزب را تأسیس کردند و شعارها و اهداف حزب کارگزاران از تفکرات توسعه‌ای بابا بود، ولی به‌خاطر ندارم که بابا به آنها گفته باشد این کار را کنید یا نکنید، مگر اینکه خودشان مشورت می‌کردند و بابا هم نظر خودش را می‌گفت؛ این‌طور نبود که این حزب توسط بابا هدایت شود... اینکه کارگزاران نقش پدرسالارانه را در جریان اصلاحات بازی می‌کنند، درست نیست.» او حزب اتحاد را پدرسالار معرفی می‌کند و می‌گوید:« جریانی که پدرسالار است حزب اتحاد ملت است که نزدیک‌ترین به آقای‌خاتمی است. جریان اصلاحات را آقای خاتمی رهبری می‌کند و ایشان هم بیشتر تحت تأثیر نظرات و افکار این حزب است» به هر حال به نظر نمی‌رسد خبر استعفای چند عضو خللی در فعالیت‌های کارگزاران داشته باشد و این حزب که در طول دوران فعالیت خود با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه بوده، این بار هم از این گردنه عبور خواهد کرد.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/274197/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

نوروگرینز: رابط مغز و رایانه آینده

اتاق فکر مشترک زنان در آستانه تشکیل!

عصبانیت عجیب غربگرایان از خانه‌تکانی در وزارت خارجه

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

برخورد عجیب طالبان با هلیکوپتری که در پنجشیر به دست آنها افتاده است

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

کارت بانکی، ضروری یا غیر ضروری؟

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

قیمت بلیت مترو افزایش نمی یابد

جهت شرکت در اجلاس شانگهای و دیدار دوجانبه؛ آیت‌الله رئیسی عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد

اسکای روم، محصول ایرانی پیشرو که براساس تکنولوژی WEB RTC خلق شده است

ویزای عراق در فرودگاه‌ها صادر نمی‌شود

اسرائیل برجام می‌خواهد!

روایت سردار کوثری از سفر گروسی به ایران

سالی یک میلیون مسکن را از روش‌های غیر تورم‌زا می‌سازیم

واکنش محمود صادقی به اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره زندان‌ها

زخمی شدن 7 نظامی ترکیه بر اثر انفجار

اعزام 80 ناظر اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق

نخستین محموله سوخت عراق وارد لبنان شد

یک مقام طالبان: آلمان به‌زودی سفارت خود را در کابل بازگشایی می‌کند

طالبان خواستار به‌رسمیت شناختن دولت جدید و لغو تحریم‌ها شد

آمریکا: روسیه بزرگترین تهدید نظامی برای ناتوست

تصاویری از فرار آتش نشانان آمریکایی پس از ناتوانی در خاموش کردن آتش

تشدید نظارت بر اجرای مقررات کرونایی در جمهوری آذربایجان

سازمان ملل: بیش از 18 میلیون افغان نیازمند کمک‌های فوری هستند

هشدار چین علیه معاهده نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا

ریاست دوره ای سازمان پیمان امنیت جمعی به ارمنستان رسید

زاخارووا: آمریکا در مقام داعیه رهبری جهانی قرار ندارد

انحصار از شغل‌های ویژه رفت

تولید فرآورده‌های نفتی چین کاهش یافت

از معامله چند 100 میلیونی مجوز مهدکودک تا یک ماه دوندگی برای مجوز دستشویی سر راهی!

نرخ عجیب مشارکت اقتصادی در ایران از زبان فعال اقتصادی

سهم 25 درصدی پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی

دلایل قیمت نجومی برنج در بازار ایران

پست و مشکلات خریدهای اینترنتی

مشکلات کارگران طبس بررسی، پیگیری و اقدام عملی در رفع مشکلات آنها شروع شد

نشست های تخصصی مدیران وزارت کار با تشکل های کارگری،کارفرمایی و بازرسی خراسان جنوبی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: سفر رییس جمهوری، منشأ خیر برای کارگران معدن طبس شد

معاون روابط کار اعلام کرد: وضعیت حقوقی،بیمه ای،رفاهی و بهداشتی کارگران معادن طبس،بررسی ونسبت به رفع مشکل آنها تصمیم گیری شد

شایعه: گلکسی A73 سامسونگ به دوربین 108 مگاپیکسل مجهز خواهد شد