ایرانیان جهان

آخرين مطالب

10 واقعیت حیرت انگیز در مورد داعش که شاید از آن بی خبر باشید ایرانیان کشورهای عربی

10 واقعیت حیرت انگیز در مورد داعش که شاید از آن بی خبر باشید
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - باشگاه خبرنگاران / بی شک یکی از جنجالی‌ترین حوادث سال‌های اخیر در خاورمیانه، پدیده ظهور داعش بوده است.
به نقل از پایگاه «the richest»، یکی از شوکه کننده‌ترین حوادثی که در سال‌های اخیر در خاورمیانه رشدی سریع داشته، ظهور داعش به عنوان تهدیدی تروریستی در سطحی بین المللی بوده است.
شمار فراوانی گزارش از عراق و سوریه و کشور‌های همسایه وجود دارد که جنایت‌های هولناک داعش را نشان می‌دهد؛ از اعدام‌های دسته جمعی گرفته تا شکنجه و دیگر فجایع هولناک که در سرزمین‌های تحت کنترل داعش شایع بود.
اگرچه رشد داعش ممکن است ناگهانی به نظر آید، اما ریشه‌های آن را می‌توان در حمله آمریکا به عراق در سال 2003 جستجو کرد؛ زمانی که یک موج احساسی ضد آمریکایی شکل گرفت که به تولد گروه‌های شورشی که نیرو‌های غربی و نیز قومی در عراق را هدف قرار می‌دادند، منجر شد. در پی این حوادث، داعش به یک گروه چند ملیتی قدرتمندی مبدل شد که قادر به انجام عملیات پیچیده با اشغال و اداره بخش‌های وسیعی گشت.
با وجود حضور همه جانبه داعش در اخبار، به نسبت اطلاعات کمی از این گروه فاش شده است که آن هم به دلیل ماهیت مخفیانه ابوبکر بغدادی، سرکرده سابق گروه تروریستی داعش بود که به ندرت از او در ملأ عام عکسی وجود داشت.
در اینجا قصد داریم به ده واقعیت از داعش که شاید آن را نشنیده باشید، اشاره کنیم
1- نیروگیری داعش از سراسر جهان
در حالی که داعش تلاش داشت تا تصویر خود را در رسانه‌ها در سال‌های اخیر بزرگ کند، همزمان نیز به تلاش‌های خود برای سرباز گیری می‌افزود. در سال 2015 داعش بیش از 20 هزار فرد نوکیش را از سراسر جهان، از جمله مردان و زنانی از آفریقای شمالی و اروپا جذب خود کرد.
داعش موفق به سربازگیری از 90 کشور مختلف شده بود؛ به طوری که 3400 نفر از کشور‌های غربی برای جنگ به خاورمیانه سفر کرده بودند. فرانسه و روسیه با بیش از 1200 نفر، آلمان و انگلیس با بیش از 500 نفر و آمریکا با دست کم 180 و کانادا با احتساب 130 نفر، از جمله کشور‌هایی بودند که شهروندانشان برای پیوستن به داعش رفته بودند.
یکی از موارد مشهور «جان جهادی» از انگلیس بود که چندین عملیات گردن زنی را به اجرا در آورده و از آن‌ها فیلم برداری نیز کرده بود.
2- تخریب تاریخ بشری به دست داعش
ده‌ها مکان تاریخی ارزشمند که نمی‌توان بر روی آن‌ها قیمت گذاشت، به بهانه این مسأله که عبادت بت‌ها گناه بزرگی محسوب می‌شوند، از سوی داعش تصرف و تخریب شد. این مکان‌های باستانی به عنوان مکان‌هایی برای یادبود بت‌ها از سوی رهبران داعش شناخته شد و آن‌ها دستور تخریب و از میان بردن این مکان‌ها را به عنوان وظیفه شرعی داده بودند.
موزه‌ها و اماکن باستانی که قدمت برخی از آن‌ها به سه هزار سال قبل می‌رسید، غارت شده و با بولدوزر و دیگر وسایل تخریب شده و مورد آسیب قرار گرفتند. این تخریب‌ها شامل «هترا» (شهری باستانی در استان نینوای عراق) که یک میراث جهانی یونسکو می‌شود و نیز موزه نینوا در موصل- دومین موزه بزرگ در عراق- نیز می‌شد.
داعش هیچ مشکلی در فروش مجسمه‌های غارت کرده از مکان‌های تاریخی به منظور تإمین هزینه‌های جنگ خود نداشت و مبالغ گزافی را از طریق فروش عتیقه جات در بازار سیاه کسب کرد.
3- داعش افراطی‌تر از القاعده بود
با وجود آنکه باراک اوباما در زمان تصدی ریاست جمهوری خود گفته بود داعش در مقایسه با القاعده، منبع نگرانی مهمی محسوب نمی‌شود؛ اما داعش و القاعده بر خلاف همدیگر عمل می‌کردند؛ چرا که داعش بسیار خشن‌تر از القاعده عمل می‌کرد. به بیان دیگر، خشونت داعش خیلی خونبارتر از القاعده بود.
4- گردن زنی به عنوان برند داعش
یکی از تأثیرگذارترین و موفق‌ترین ابزار سربازگیری داعش، مجموعه فیلم‌هایی بوده است که در خصوص زندانیان مختلفی منتشر می‌شد که از طریق گردن زنی اعدام شده بودند که از جمله آن‌ها می‌توان به اعدام ده مسیحی از مصر اشاره کرد.
ویدئو‌های تبلیغاتی که در آن‌ها چهره‌های شناخته شده‌ای مانند «جان جهادی» به تصویر کشده می‌شدند و سربازان احتمالی آینده داعش نیز آن‌ها را به عنوان مدرکی برای قدرت داعش قلمداد می‌کردند.
5- استفاده داعش از رسانه‌ها
داعش در تبلیغات خود از جدیدترین رسانه‌های اجتماعی تکنیک‌های تولیدی استفاده می‌کرد تا توانایی هایش را به منظور دستیابی به جمعی گسترده‌تر از سربازان و نیرو‌ها احتمالی، بزرگتر جلوه دهد.
بحشی از تلاش‌های داعش برای پیروزی در جنگ‌های ایدئولوژیک شامل استفاده از «مرکز رسانه‌ای الحیات» می‌شد که یک شرکت حرفه‌ای رسانه‌ای بود و ویدئو‌های سربازگیری و دیگر ارتباطات تجاری را منتشر می‌کرد. بر خلاف القاعده که فیلمهایش شبیه خطبه خوانی است، تولیدات داعش شامل موزیک، تصاویر اکشن و .. بود.
6- سرزمین‌های تحت کنترل داعش، بزرگتر از بسیاری کشور‌ها بود
با شروع جنگ داخلی سوریه، داعش از این درگیری‌ها برای منحرف کردن اذهان جهان در خصوص دستاوردهایش در کسب سرزمین‌هایی در شمال عراق و سوریه استفاده کرد. داعش توانست سرزمین‌های فراوانی را تصاحب کند که از بسیاری از کشور‌هایی که به طور قانونی بر سرکارند، زمین‌های بیشتری در اختیار داشت.
7- درآمد چند میلیون دلاری داعش
مبارزات نظامی داعش و رسانه‌های پیچیده این گروه تروریستی هزینه‌های زیادی را می‌طلبید. سربازان می‌بایستی تغذیه می‌شدند و برخی تجهیزات به تعویض و جایگزینی نیاز داشتند. به منظور رفع نگرانی بودجه ای، داعش منابع مختلفی را ایجاد کرده بود که یکی از آن‌ها ثروت بادآورده 425 میلیون دلاری دزیده شده از بانک موصل بود؛ همچنانکه از دیگر منابع درآمدی آن‌ها به فروش قطعات و مجسمه‌های باستانی می‌توان اشاره کرد.
8- همپیمانان غربی اقدام به تأمین مالی داعش می‌کردند
پیش از آنکه داعش سرزمین‌های فراوانی را تصاحب کند و از نعمت‌های آن سرزمین‌ها مانند نفت استفاده کند، این گروه تروریستی مجبور بود تا بخش عمده‌ای از درآمد خود را متکی به کمک‌های مالی باشد.
در این مدت، کشور‌های دوست آمریکا شورشیان سوری را برای جنگیدن علیه دولت بشار اسد حمایت مالی می‌کردند.
9- خلافتی بر جهان
الهام ایدئولوژیک داعش، ترجمه تحریف شده از قرآن بود و بر این اساس بود که همه مسلمان باید در یک خلافت زندگی کنند؛ خلافتی که سخت‌ترین جنبه‌های قوانین به اصطلاح اسلامی را بنابر تفسیر داعش به اجرا در می‌آورد. در حالی که القاعده نیز برای ایجاد یک خلافت تلاش می‌کرد، اما القاعده هرگز نتوانست بر سرزمین‌های زیادی به منظور برپایی یک خلافت حکمرانی کند.
10- انگیزه‌های آخرالزمانی داعش
یکی از اعتقادات جدی عناصر داعش، آن بود که آن‌ها نیرو‌های آخرالزمانی هستند و تمامی فعالیت‌های کنونی آن‌ها از ایجاد خلافت گرفته تا اجرای احکام قرون وسطایی آنها- به منظور تحقق بخشیدن به پایان جهان است.
داعش معتقد بود ارتش‌های رم و اسلام پس از حمله داعش به استانبول، در کنارهم جمع خواهند شد و این تحولات به یک رویارویی نهایی در قدس، جایی که منجی نهایی، ارتش‌های مسلمانان را به سوی پیروزی بر دجال رهبر خواهد کرد، منجر خواهد گشت.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/227003/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مایکروسافت اج میزبان قابلیت تب عمودی می‌شود

یک کاروان نظامی ترکیه وارد سوریه شد

سنای آمریکا طرح خروج اقتصاد از بحران کرونا را تصویب کرد

کنترل مناطق راهبردی در شمال غرب مأرب به دست نیروهای یمنی افتاد

متهم شدن پزشک کاخ سفید به فساد اخلاقی

جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی در فلسطین؛ لاهه به دنبال چیست؟

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری آمریکا

تور عکاسی از پروژه های منطقه 16

کوچه های رنگی منطقه شانزده

اعتراضات در اراضی اشغالی برای برکناری نتانیاهو

چرا پاپ به «اور» سفر کرد؟

بسته شدن ورودی های اربیل و مقدمات برای استقبال از پاپ

مادورو و همسرش واکسن روسی کرونا تزریق کردند

برخورد خشن پلیس سوئد با معترضان به محدودیت‌های کرونایی

ریزش دلار ادامه‌دار است؟

نگاهی به اظهارات رئیس‌جمهور درباره FATF

پول بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

منازعه مالیات‌ستانی از اپراتورها

کاهش میانگین نرخ بهره بین بانکی به 19.7 درصد چه تبعاتی برای اقتصاد ایران دارد؟

89 هزار میلیارد گره گشا

رشد تا 5 برابری قیمت میوه در شبکه توزیع

سرمایه گذاری کماکان در محاق

زمان واریز بیمه بیکاری کرونا به حساب جاماندگان اعلام شد

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در تهران نو

لیست‌دارایی‌دولت در‌خارج از‌کشور به‌مجلس ارائه‌می‌شود

ناکامی مجدد بیتکوین در فتح کانال 50 هزار دلاری

درباره کاشفان میدان نفتی آذر

دلارهای از دست‌رفته

نگاهی انتقادی به مصاحبه اخیر رضایی با فایننشیال تایمز

سرانجامِ مناقشه جاریِ ایران و غرب

فارن افرز: بایدن باید سریع به برجام بازگردد

توصیه "اندیشکده بلفر" به واشنگتن درباره برجام

وحشت سعودی از پیشروی ارتش یمن در مارب

میدل ایست آی: اسرائیل در سایت هسته‌ای «دیمونا» چه می‌کند؟

طرح تحریم بن سلمان در کنگره آمریکا

نیروهای پلیس اسکیت سوار در کراچی

جزئیات اعلام نشده از دیدار پاپ و آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف

کدام سهم در صنعت پتروشیمی جذاب است؟

سقف دخل و خرج دولت در سال 1400 مشخص شد

سرنوشت سهام در ایستگاه پایانی

تشکر پاپ از آیت الله سیستانی و شیعیان در یک دیدار تاریخی

دو دستگی و نفاق در خانواده سلطنتی انگلیس

ادامه تظاهرات مخالفان کودتا در میانمار با وجود کشتار معترضان

نخست‌وزیر تونس: استعفا نمی‌کنم

تشدید اعتراضات در پاراگوئه؛ شماری کشته و زخمی شدند

نگاهی به دیدار تاریخی پاپ فرانسیس و آیت الله سیستانی

نماینده پارلمان اروپا: 38 کشور تحت تحریم آمریکا هستند

اردوغان: ادعای مالکیت علیه هیچ قلمرویی نداریم

پاپ در کلیسای «مار یوسف» مراسم عشای ربانی را برگزار کرد

ازدواج اجباری دختران کوچک در انگلستان