ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

شلیک به محیط زیست اطلاعات ضروری

شلیک به محیط زیست
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
فاطمه باباخانی/ دراز کشیده و دست‌ها بالاست، گویی خسته باشد و دست‌ها را بالا گرفته تا خستگی در کند، پارچه‌ای روی سر و صورت را پوشانده، در پهلوی سمت راست لباس فرمی که به تن دارد لکه‌ای دیده می‌شود، بند پوتین‌ها محکم است، انگار قصد دارد دقیقه‌ای دیگر بلند شود و کار را از سر بگیرد. اندکی پایین‌تر از او همکارش است با همان لباس‌های فرم، دراز کشیده بر زمین، پایی روی پای دیگر، یکی از دست‌ها مشت کرده روی شکم و دست دیگر به سمت صورت قرار گرفته، شلوار خاکی و پوتین‌های بسته شده، در پهلوی سمت راست لکه‌ای قرمز رنگ، نشانه‌ای از خونی که ریخته شده. رد خون را که بگیری به ماشین نیسان پیکاپ سفید می‌رسی و شیشه‌های خرد شده که روی صندلی‌های جلو و عقب ریخته، پوکه فشنگ کنار برف‌پاک‌کن جا خوش کرده. پلاک ماشین به واسطه دولتی بودن قرمز است مثل پهلوی «مهدی مجلل» و «میکاییل هاشمی» دو ماموری که پهلوی‌شان سرخ است به واسطه انجام وظیفه و‌ تعقیب شکارچیان غیرمجاز این‌بار در منطقه «فیله خاصه» استان زنجان. عصر دوشنبه 16 فروردین آنها در ارتباط با پاسگاه اعلام می‌کنند که در حال تعقیب نیسان متخلفان هستند، تماس‌هایی که ادامه داشت به یک‌باره قطع می‌شود نه مهدی مجلل و نه میکاییل هاشمی هیچ‌کدام تلفن‌شان را جواب نمی‌دهند، شب شده و خبری از آنها نیست، شبی پر هول که فردای آن خبر از واقعه‌ای تلخ می‌دهد. صبح سه‌شنبه 17 فروردین 1400 برای بسیاری با چند تصویر آغاز شد، تصویر دو محیط‌بان غرق در خون، ماشین محیط‌بانی با شیشه‌های شکسته و پوکه تفنگی که معلوم است چه هدفی را دنبال کرده. به ظهر 17 فروردین نرسیده خبر بازداشت دو متخلف مخابره شد و البته خبری که ممکن است متخلفان دیگری هم در این پرونده دخیل باشند، فضا ملتهب است، همکاران محیط‌بان توان صحبت ندارند، بسیاری خشمگینند و از تخلف‌ها می‌گویند، برخی تلاش می‌کنند مساله را ریشه‌یابی کنند و معتقدند تا زمانی که منشا شناخته نشود، جامعه محیط‌زیست باید رخت عزا را از تن درنیاورد و سیاهپوش مردانی باشد که برای حفاظت از طبیعت در درگیری با متخلفان کشته می‌شوند. مردانی که جزو راستین‌ترین حافظان این سرزمین هستند و همین موضوع آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد.
رضا رمضانی از کارمندان محیط‌زیست زنجان است که نه دو همکار بلکه دو دوستش را از دست داده، کسانی که او به سلامت کاری‌شان اعتماد داشته و اتفاقا از برخی تخلف‌هایی که اداره کل پیگیری نمی‌کرد توسط آنها مطلع می‌شد. او دست پایین سازمان محیط‌زیست در برابر متخلفانی در حوزه‌های سدسازی، معدن، صنایع، حیات‌وحش و ... را عاملی بر شهادت مهدی مجلل و میکاییل هاشمی می‌داند. به گفته او همین چند ماه پیش بود که برداشت شن و ماسه از داخل منطقه «فیله خاصه» بدون مجوزهای محیط‌زیستی برای پروژه‌ای که آن هم خلاف مقررات محیط‌زیست بود و به پسماندهای صنایع روی برمی‌گشت، ‌روی داد. او خود بارها در برابر گزارش‌هایی که از تخلفاتی که روی می‌دهد تهدید شده، نتیجه تخلفاتی که از سوی برخی ارگان‌ها بدون پیگیری می‌ماند، چیست؟ جز این است که سایرین هم تشویق به تخلف می‌شوند. زمانی که تخلف‌های اینقدر آشکار، پروژه‌هایی چنین رسوا در حوزه آلودگی انجام می‌شود و ارگان‌ها به جای رسیدگی به این انتقادات و تخلف‌ها از چنین طرح‌هایی تحت لوای اشتغال‌زایی حمایت و برای آنها مجوز صادر می‌کنند، سایر متخلفان به خود جسارت داده و با کسانی که حاضر نیستند زیر بار فساد روند چنین برخوردی می‌کنند. چند بار در فیلم‌ها دیده‌اید که سارقی از بانکی سرقت کرده و زمان بیرون رفتن اگر کیسه‌ای پاره شود عده زیادی هم این پول‌ها را برمی‌دارند. آنها گرچه شریک سرقت مسلحانه نیستند ولی می‌بینند در این آشفته بازار که نیروهای حفاظتی بانک قادر به حفاظت نبوده‌اند بنابراین سهمی برای خود برمی‌دارند. در حوزه محیط زیست هم ما شرکت‌های بزرگ آلاینده داریم که آلودگی ایجاد می‌کنند، منابع آب را از بین می‌برند، سدسازی می‌کنند و ... که به آنها رسیدگی درستی صورت نمی‌گیرد بنابراین هر کسی به خود اجازه می‌دهد به جان محیط‌بان ما تعرض کند. رمضانی دو دوست و همکارش را از دست داده، انتقادهایش نادیده گرفته شده و پیش‌بینی‌هایش درباره تبعات تخریب‌ها درباره منطقه درست درآمده‌اند هر چند بابت هر کدام آنها مواخذه شده است. 
رضا گلجانی، کارشناس حیات‌وحش اولین جمله‌ای که می‌گوید، این است: «توان داغ دیدن نمانده، خداوند به خانواده این عزیزان صبر عطا کند.» او معتقد است کاری که می‌تواند در پیشگیری از این اتفاقات کمک کند، واکاوی دقیق انگیزه و شرایط روانی، محیطی، اجتماعی و خانوادگی متخلفان است. اگرچه اینها داده‌هایی هستند که با اشک و خون آمیخته شده‌اند، اما جمع‌آوری و تحلیل آنها توسط متخصصان جرم‌شناسی، روانشناسی، علوم اجتماعی و حقوق می‌تواند در پیشگیری از وقوع فجایع مشابه کمک‌کننده باشد. 
داوود ملکی هم که سال‌هاست هم‌صحبت محیط‌بانان در پاسگاه‌هاست و در زمینه تجهیز پاسگاه‌ها و نیروهای محیط‌بانی تلاش‌های فراوانی انجام داده معتقد است باید تغییر رویه‌ای صورت گیرد تا این نبردهای خونبار پایان گیرد. به ویژه در سال‌های اخیر که با افزایش مشکلات معیشتی در کنار سایر عوامل محیط‌‍‌زیست ایران هزینه‌های سنگینی را متحمل شده و خدوم‌ترین و صادق‌ترین نیروهایش را از دست داده است. 
مهدی مجلل و میکاییل هاشمی آخرین محیط‌بانان شهید ایران نیستند، همه می‌دانیم به ازای هر محیط‌بان حداقل 300 اسلحه در کشور وجود دارد، این یعنی ما در نبردی نابرابر قرار داریم که باید برای آن فکری فارغ از جنس تقابل و درگیری داشته باشیم به ویژه که بخشی از مسائل مرتبط با این تقابل نظیر سخت شدن شرایط معیشتی و... از اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست خارج است. تکرار رویه‌های پیشین یعنی تلنبار شدن داغی بر داغ، سیاه شدن گروهی و صفحه‌ای، به اشتراک گذاشتن آگهی تسلیتی و افزودن نامی بر لیست بلندبالای شهدای محیط‌‌بان.
141 محیط‌بان در کشور به درجه رفیع شهادت نائل شدند
سرهنگ جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور شهریور1399 به ایرنا گفت: 141 تن از محیط‌بانان به واسطه حفظ محیط زیست به درجه رفیع شهادت نائل شدند.این در حالی است که سه هزار و 500 محیط‌بان در سازمان حفاظت محیط زیست فعال هستند که پنج درصد آنها تاکنون شهید شدند.این آمار قابل مقایسه با شهدای دیگر نهادهای اداری نیست همچنین 273 محیط‌بان به علت اصابت تیر جانباز شدند.
سرهنگ محبت‌خانی گفت: محیط‌بانان با وجود اینکه لباس، اسلحه و دیگر لوازم یک فرد نظامی را دارند و 90 درصد افراد مقابل آنها مسلح هستند اما به این افراد به جای یک فرد نظامی به مثابه یک کارمند توجه می‌شود.
جزییات جدید از نحوه شهادت دو محیط‌بان زنجانی
زنجان- بنا به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست، دو محیط‌بان زنجانی با تیر جنگی به شهادت رسیده‌اند. سرهنگ جمشید محبت‌خانی در گفت‌وگو با شبکه خبر، با اشاره به جزییات شهادت دو محیط‌بان زنجانی با بیان اینکه روز (16 فروردین‌ماه) ساعت 30: 18 دو محیط‌بان در منطقه فیله‌ خاصه به سرنشینان یک دستگاه نیسان مشکوک می‌شوند که اقدام به تعقیب این افراد که در حال شکار غیرمجاز بودند، می‌کنند. او تصریح کرد: تعقیب و گریز ادامه داشته و سرنشینان خودروی نیسان، خودرو را به سمت جاده زنجان به قزوین هدایت می‌کنند که در این شرایط نیروهای محیط‌زیست از طریق تماس با تلفن ‌همراه و بی‌سیم مراتب را به مسوولان امر گزارش می‌دهند. این مسوول ادامه داد: در ادامه تعقیب و گریز، خودروی شکارچیان غیرمجاز وارد مسیر فرعی شده و تعقیب یک ساعت ادامه داشته که از ساعت 30: 19 ارتباط محیط‌بانان با مرکز قطع می‌شود که بلافاصله نیروها وارد عمل می‌شوند که با تاریک شدن هوا جست‌وجوها به نتیجه نمی‌رسد. فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه صبح (17 فروردین‌ماه) و با تلاش نیروها پیکر این دو شهید در کنار خودروی خود پیدا شد که متاسفانه شکارچیان، آنها را با تیر جنگی به شهادت رساندند که در این رابطه پرونده تشکیل شده و موارد در حال بررسی است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/237514/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درخواست برای تصویب هرچه سریعتر حق مسکن کارگران در هیات دولت

اُفت تاریخی ارزش پول ملی

شنیده شدن صدای آژیر در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه

آیا ترکیه با نشست استانبول می تواند ایران را نادیده بگیرد؟

رئیس سازمان بورس: بازار سرمایه، دولت را نجات داد

آیا واشنگتن، جولانی را وارد بازی علیه روسیه کرده است؟

ادامه بحران در مینیاپولیس

استراتژی بزرگی که نیاز به هم پیمانان دارد

فاجعه ای که چهره ورزشگاه های انگلیس را تغییر داد

بالا گرفتن تنش در روابط مسکو-واشنگتن؛ روسیه، آمریکا را تحریم کرد

مخالفان کودتای نظامی در میانمار، «دولت وحدت ملی» تشکیل دادند

داعش مسئولیت انفجار بغداد را به عهده گرفت

باید رانت موجود در بازار خودرو را از بین برد

آشکار شدن تنش‌های اجتماعی در اردن

مسابقه لو دادن اسرار هسته‌ای؛ حمله "انتخاب" به محسن رضایی

وضعیت فاجعه‌بار کرونا در هند

ابهام درباره دقت تست‌های کرونا در انگلیس

سفیر روسیه در آمریکا به مسکو بازگشت

درخواست شیعیان روسیه از جمهوری آذربایجان

طرح امنیتی پروژه «تاپی» بین افغانستان و ترکمنستان امضاء شد

ممانعت صهیونیست‌ها از ورود نمازگزاران فلسطینی به مسجدالاقصی

گفت و گوی پوتین با شورای امنیت روسیه برای پاسخ به تحریم‌های آمریکا

آمریکا حمله به پایگاه موساد در عراق را محکوم کرد

لاوروف در تهران به دنبال چه بود؟

نگرانی‌ها از به خطر افتادن حقوق زنان در افغانستان

آمریکا به‌دنبال ایجاد تأسیسات نظامی جدید در همسایگی روسیه

تظاهرات اعتراض‌آمیز طرفداران شیخ زکزاکی در نیجریه

انتقاد رئیس ستاد ارتش انگلیس از ترک افغانستان

رسانه فرانسوی: مغرب از ترکیه پهپاد تهاجمی خریده است

هژمونی دلار پایان یافت؟

المانیتور: نجات برجام کار ساده ای برای آمریکا نیست

نیوزویک: چین دلار آمریکا را با یوان دیجیتال به چالش می کشد

واشنگتن پست: اول با نتانیاهو مذاکره کنید، بعد با ایران!

آمریکا نظامیان بیشتری در اوکراین مستقر می‌کند

دعوت عراق از 75 سازمان و کشور برای نظارت بر انتخابات زودهنگام

عامل افزایش نقدینگی در کشور

بیت‌کوین؛ انقلابی در راه است؟

چرا پیشرفته‌ترین کشور اسکاندیناوی نتوانست کرونا را مهار کند؟

استقبال آلمان و فرانسه از پیشنهاد چین

امام جمعه نجف نسبت به افزایش قیمت دلار و کالا در عراق هشدار داد

اتحادیه علمای مسلمین: حشد شعبی خط قرمز عراقی‌هاست

4 غیرنظامی بر اثر انفجار در افغانستان کُشته شدند

«عمار حکیم» انفجار بغداد را محکوم کرد

برندهای خارجی به بازار لوازم‌خانگی ایران بازمی‌گردند؟

دردسر وام ازدواج برای زوج‌های جوان

پیگیری مجلس برای قانونمند کردن رمزارزها در کشور

گلایه‎‌های عجیب وزیر راه و شهرسازی

واکنش اردوغان درباره حمله اسرائیل به غزه

حماس: تعرض به مسجدالاقصی شراره خیزش فلسطینیان را شعله‌ور خواهد کرد

تجاوز مجدد رژیم صهیونیستی به حریم هوایی و دریایی لبنان