ایرانیان جهان

آخرين مطالب

روایت احمدی‌نژاد از پروژه یارانه‌ها اخبار ایران

روایت احمدی‌نژاد از پروژه یارانه‌ها
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم 10 سال بعد از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، مجلس وقت را متهم به برهم زدن طرح هدفمندی یارانه‌ها کرد و از دو نامه سخن گفت که در این باره به شورای نگهبان و رهبری نوشته است. احمدی‌نژاد در مقابل دوربین «اکوایران» مدعی شد در ذهن تصمیم‌گیران سیاسی دو دیدگاه وجود دارد و‌ خود را طرفدار دیدگاه مردم دانست و گفت: ثروت طبیعی باید به‌طور مساوی بین فقیر و غنی تقسیم شود. احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه یارانه نقدی را پول امام زمان عنوان کرده بود،‌ گفت: یارانه نقدی مال امام زمان است یعنی به‌طور مساوی برای همه است، یعنی اگر فردا امام هم بیاید آن را مساوی پرداخت می‌کند.
احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که هدف دولت شما از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها چه بود، گفت: در دولت اول که قانون برنامه بود و قانون برنامه باید اجرا می‌شد، منتها ما دنبال اجرای هدفمندی بودیم، در سال 87 مقدمات آن را هم فراهم کردیم و می‌خواستیم آن را اجرا کنیم؛ اما مجلس وقت جلوی ما را گرفت و گفت باید لایحه دهید و ما گفتیم که در قانون برنامه هست و شرایط آن هم نوشته شده و اختیارات مطلق هم به دولت داده شده است، گفتند که خیر باید لایحه دهید. ما مجبور شدیم که لایحه تهیه کنیم و دوباره یک لایحه مفصلی تهیه کردیم که یک سال طول کشید تا مجلس این لایحه را به ما برگرداند و چند ماه هم طول کشید تا مقدمات آن را فراهم کنیم.
رئیس دولت نهم و دهم افزود: این قانون را از سال 89 اجرا کردیم. منتها ما دنبال اصل آن بودیم. دو نگاه راجع به منابع کشور وجود دارد: یک نگاه معتقد است که این منابع برای مردم است و باید در کوتاه‌ترین فاصله به مردم برسد یا منافع آن به مردم برسد، نگاه دوم می‌گوید که اینها برای حکومت است و اگر خواست می‌تواند آن را به کسی بدهد که اینها باید نقد شود و در اختیار حکومت قرار گیرد که او در قالب بودجه یا غیر بودجه تشخیص دهد کجا هزینه کند.
احمدی‌نژاد ادامه داد: اگر امروز می‌گوییم که دولت بزرگ است، اگر می‌گوییم که فساد هست، اگر می‌گوییم بازدهی پایین است، اگر می‌گوییم رشد اقتصادی ما در مجموع پایین است، اگر می‌گوییم فاصله طبقاتی وجود دارد، همه اینها به این دو نگاه برمی‌گردد. من معتقد هستم که ثروت طبیعی به‌طور مساوی برای مردم است، اصلا چرا دولت انقدر بزرگ شده است؟
به گفته او، اگر منابع به مردم برگردد بسیاری از اینها خود به خود حل می‌شود، ما به این همه سازمان‌های عریض و طویل نیازی نداریم. مردم خودشان خیلی از این کارها را می‌توانند انجام دهند. اگر ثروت طبیعی به‌طور مساوی بین مردم تقسیم شود (با ضابطه و منطق عالمانه)، بخش عمده‌ای از آن مشکلات که گفتم حل می‌شد. ما کار را شروع کردیم؛ اما متاسفانه این از آن جاهایی است که باید بگویم جلوی آن را گرفتند.
او با اشاره به لایحه‌ای که دولت او برای هدفمندی یارانه‌ها به مجلس داده بود، گفت: ما یک لایحه دادیم که همه چیز آن را زدند؛ به‌طوری‌که دولت مثل یک جراحی که قلب را باز کند ولی هیچ کار نتواند انجام دهد، اصلا کل آن را به هم ریختند، آن لایحه‌ای که ما دادیم با این لایحه زمین تا آسمان فرق دارد، ما می‌خواستیم کلا قیمت را شناور کنیم و قیمت را به قیمت فوب خلیج فارس وصل کنیم که به جیب مردم برود.
او درباره این اقدام مجلس توضیح داد: آنها گفتند که باید هر سال به بودجه بیاید و ما گفتیم نمی‌شود که هر سال کشور را به هم بریزید، بعد هرسال روی اینها قیمت‌گذاری کنید و تا زمانی که این پروسه طول می‌کشد اقتصاد نمی‌تواند تصمیم گیرد و در آن رانت و... وجود دارد، ما یک‌بار انجام می‌دهیم تا تمام شود؛ اما آنها 4 الی5 نکته اساسی را برداشتند. باز گفتند که دولت باید تامین اجتماعی کند و ما گفتیم این توسعه دولت است و ما آن را اجرا نمی‌کنیم.
نامه یارانه‌ای احمدی‌نژاد به رهبری
احمدی‌نژاد افزود: من در این باره به رهبری نامه زدم که این کار پدر کشور را درمی‌آورد و اقتصاد را نابود می‌کند و مثل این می‌ماند که کسی عمل جراحی قلب کند و قلب را باز کرده است و تکلیفش مشخص نیست، گفتم ما این کار را نمی‌کنیم. احمدی‌نژاد در توضیح لایحه دولتش درباره هدفمندی یارانه‌ها گفت: ما در لایحه اول 3 قسمت گذاشتیم، یکی اینکه آن را مستقیم به مردم دهیم، دوم اینکه یک بخش دست دولت آید و سوم اینکه یک بخش را هم به تولید مساعدت کنیم و ما همین را واقعا رعایت کردیم منتها اینها را به هم زدند.
مبلغ یارانه
رئیس دولت نهم و دهم در پاسخ به این سوال که آیا مبلغ یارانه در در لایحه دولت شما مشخص بود، ‌اعلام کرد: لایحه اصلا مبلغ نداشت. احمدی‌نژاد درباره مبنای رقم 45 هزار و 500 تومان توضیح داد: مبنای آن این بود که مجلس یک رقم برای ما گذاشت، یعنی برای سال 89 یک رقم گذاشت و گفت شما امسال انقدر بیشتر نمی‌توانید انجام دهید؛ ما در نسبت 20، 80، یعنی 80 درصد به مردم بدهیم و 20 درصد را به تولید دهیم. دولت گفت که من نمی‌خواهم و صرفه‌جویی می‌کنم. او افزود: با آن رقمی که مجلس تعیین کرد 40 هزار و 500 تومان در می‌آمد و 5 هزار تومان هم یارانه آرد(گندم) دادیم، یعنی آرد را هرچقدر بود برداشتیم و آزاد کردیم که مجموع یارانه 45 هزار و 500 تومان شد که این طرح 2 سال طول کشید. شما اصلا روی عدد بحث نکنید، بلکه روی تصمیم سیاسی آن بحث کنید. احمدی‌نژاد ادامه داد: اگر چیزی که ما می‌خواستیم اجرا می‌شد، حتما رقم یارانه بیش از 45 هزار و 500 تومان بود. ما می‌خواستیم یک‌بار آن را راحت کنیم و دیگر این بازی‌های قیمت ارز از بین می‌رفت و هرچه بود در جیب مردم می‌رفت، در مورد ارز هم نظر ما همین بود. ما می‌گفتیم هرچقدر نفت رفت آن را می‌گیریم و به‌طور مساوی به جیب کل مردم می‌ریزیم.
تهدید به زندان
احمدی‌نژاد با بیان اینکه تبعات این مساوی ریختن، در فاصله طبقاتی خیلی کمتر از این است که ما آن را تبعیضی توزیع کنیم یعنی فاصله را کاهش می‌دهد،‌ گفت: منتها کسانی بودند، مخالفت کردند و گفتند ما سه‌فوریتی درست کردیم و پدرتان را درمی‌آوریم و شما را به زندان می‌اندازیم، وگرنه ما همان موقع آن را اجرا می‌کردیم و کشور را از این مشکل تاریخی نجات می‌دادیم. او با اشاره به اینکه نظر دولت این بود یارانه به شکل مساوی بین فقیر و غنی توزیع شود، گفت: این برای همه است و همه در آن مساوی سهم دارند؛ یعنی هرکسی که در ایران به دنیا می‌آید یا زندگی می‌کند به‌طور مساوی در این سهم دارد و چرا باید نامساوی باشد. احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وقتی دولت‌ها یارانه پنهان زیادی پرداخت می‌کنند، ‌سهم دهک‌های بالا از یارانه پنهان بیشتر است، تاکید کرد: باید آن را مساوی دهیم؛ چون ما نمی‌خواهیم آن تبعیض را ادامه دهیم؛ ما باید کل آن را آزاد کنیم و کل آن را به‌صورت مساوی بین همه تقسیم کنیم. بعد از چند سال می‌بینیم که فاصله‌ها کم می‌شود. این فاصله طبقاتی ایجاد شده به‌خاطر سال‌ها استفاده از این یارانه پنهان است و ما می‌خواهیم آن را اصلاح کنیم، پس نمی‌توانیم دوباره آن را تبعیضی توزیع کنیم.
از یارانه بهره‌برداری سیاسی نکردم
احمدی‌نژاد درباره اینکه بحث یارانه دادن تبدیل به یک شعار انتخاباتی ثابت در انتخابات شده است، گفت: بله ممکن است. بعدی‌ها گفتند که ما آن را ادامه می‌دهیم، من این را نه در سال 84 و نه در سال 88 در انتخابات نگفتم، یعنی من هرگز بهره‌برداری سیاسی از این موضوع نکردم چون اصلا به این چیزها اعتقاد ندارم.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/216346/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تفاهم نامه همکاری آموزشی بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای و گروه خودروسازی سایپا منعقد شد

سرمقاله خراسان/ فوتبال فقط فدراسیون نیست

سرمقاله کیهان/ گزارش رئیس سیا:آمریکا تعامل‌پذیر نیست

سرمقاله وطن امروز/ خوش‌خیالی درباره دولت جدید آمریکا

سرمقاله فرهیختگان/ آقای روحانی بفرمایید تفکیک قوا

سرمقاله شرق/ ضرورت مدیریت بهینه پرونده هسته‌ای

سرمقاله اعتماد/ در سوک علی اکرمی

سرمقاله ایران/ پرهیز از اظهار نظر سیاسی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ رویکرد تقابلی ایران در برجام

سرمقاله سیاست روز/ اصولی که نباید از آنها غافل شد

دیدار هنیه با سفرای برخی کشورها در دوحه

الکاظمی: کسانی را که به تظاهرکنندگان تعدی کنند مجازات می کنیم

نوری المالکی: برای پذیرش پست نخست وزیری آمادگی دارم

نام 3 سعودی از گزارش آمریکا درباره قتل خاشقجی حذف شد

لحظه‌ شکار موشک‌های رژیم‌صهیونیستی در آسمان دمشق

کشف غاری که توسط تروریست‌ها به بیمارستانی مجهز تبدیل شده بود

آخرین اخبار احتمالا موثر برای بازارها

نحوه دریافت مالیات از هنرمندان و اینفلوئنسرها

تمدید چهار اقدام بانکی در حالت کرونایی؛ بانک‌ها خلوت خواهند ماند

زمان برگزاری اولین جلسه تعیین دستمزد 1400

تست کرونا برای مسافران پروازهای خوزستان الزامی شد

دولت هزینه های متحمل شده شهرداری ها از محل کرونا را پرداخت کند

واکنش آمریکا به حملات نیروهای مسلح یمن به خاک عربستان سعودی

حشد شعبی: آمریکا نیروهای عراقی را در مرز هدف گرفت نه در خاک سوریه

حمله "ترامپ" در اولین سخنرانی خود بعد از ریاست جمهوری به "بایدن"

آمریکا تحریم‌های بیشتری علیه ارتش میانمار اعمال می‌کند

رزمایش مشترک هوایی آمریکا و عربستان سعودی

چین به افغانستان واکسن کرونا ارسال می‌کند

هشدار فائوچی درباره شدت گرفتن همه گیری کرونا در آمریکا

مصوبه آمد، نگرانی بازنشستگان نرفت!

ردپای بیت کوین در خروج سرمایه از کشور

نادیده گرفتن ایران، خاورمیانه را امن نمی‌کند

بایدن ولیعهد سعودی را مجازات نمی‌کند

فارن پالیسی: عربستان چطور از قتل خاشقجی قسر در می‌رود؟

رویترز: آمریکا تلاش می‌کند ولیعهد سعودی را سرجایش بنشاند

ژست‌های تئوریسینی عباس آخوندی

رجا: واعظی چه مساله‌ای را فاش کرد؟

چرا بایدن در قبال ایران تغییر لحن داده است؟

تظاهرات بدون وقفه جلیقه زردها علیه مکرون

روایت "فایننشیال تایمز" از پایان «ماه عسل» شاهزاده

پایان آرزوهای بن سلمان؟

گفت‌وگوی تلفنی امیر قطر با بن‌سلمان برای اولین بار پس از 3 سال

تظاهرکنندگان ذی‌قار تا پایان سفر پاپ به دولت مهلت دادند

روزنامه‌نگار سعودی: آمریکا حق ندارد برای عربستان خود قلدری کند

شهرهای یخ زده!

حمله مسلحانه در شهر اسلام‌آباد؛ 3 نفر کشته شدند

پیش‌بینی‌ها درباره حضور پوتین و اردوغان در یک رویداد هسته‌ای مهم ترکیه

انتخابات اسرائیل؛ برای اولین بار 4 مرکز اخذ رای در 3 کشور عربی افتتاح می‌شود

افزایش شمار پناهندگان به ایتالیا

پمپئو: بسیاری در ریاض خواستار رابطه با اسرائیل هستند