ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله مردم سالاری/ گرای غلط! اخبار ایران

سرمقاله مردم سالاری/ گرای غلط!
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مردم سالاری / « گرای غلط! » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم احمد چمران است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سرانجام پس از دو ماه کشاکش در پهنه سیاسی آمریکا، روز 20 ژانویه-1 بهمن،‌ بایدن بر صندلی اتاق بیضی کاخ سفید تکیه زد. این تحول، آن هم پس از چهار سال که ایران زیر شدیدترین فشارهای دولت ترامپ قرار داشت، امکانی مهیا کرد که حسن روحانی درباره‌ بی‌توجهی به‌ آن هشدار داد: «هیچ کس حق فرصت‌سوزی برای رفع تحریم‌ها را ندارد».
اما به‌رغم این هشدار ضروری، عده‌ای تندرو که گویا توان درک مسائل استراتژیک را ندارند، با دگماتیسم ناشی از عدم فهم فرصت‌ها، پیاپی به دولت و وزارت خارجه‌ می‌تازند. آنها بدون اشاره به اینکه در تمام این سالیان، حتی در دوران ترامپ و با وجود مهره‌های جنگ‌طلبی مانند پمپئو و بولتون، برجام چگونه خطر جنگ را از کشور دور کرد؛ بدون اینکه بگویند چگونه سیاست‌های هوشیارانه وزارت خارجه، شکافی عمیق میان آمریکای ترامپ و اروپا ایجاد کرد که نتوانند علیه ایران اجماع‌سازی کنند،‌ حتی در روزنامه‌هایشان با طعنه تیتر می‌زنند: «1500تحریم به کشور تحمیل شده، روحانی می‌گوید: برجام سرحال‌تر از دیروز است!» (کیهان-دوم بهمن).
خسارت چنین رویکردی برای کشور پوشیده نیست. روشن است نتیجه این چوب لای چرخ دولت گذاشتن، جز این نیست که حاکمیت از فرصت‌های ایجاد شده محروم می‌شود. البته خسارت چنین رویکرد تندروانه‌ای بسا بیشتر از اینهاست. 
خسارت اصلی آنجاست که این عده (آگاهانه یا ناآگاهانه) با جوسازی‌ها و مقصر جلوه دادن دولت و سیاست‌های آن، خطر و دشمن اصلی نظام و کشور را می‌پوشانند. آنها وقتی سیاست‌های دولت را عامل تشدید تحریم‌ها معرفی می‌کنند، گویا به یاد ندارند تحریم‌های ظالمانه، از کجا شروع شد! گویا فراموش کردند ریشه‌ تمام این مشکلات از اقدامات منافقین آغاز شد که یکی از سران منافقین در آمریکا جلساتی گذاشت و نظام را متهم به ساخت تسلیحات هسته‌ای کرد و آسوشیتدپرس هم گزارش داد: «محمد محدثین می‌گوید ایران تلاش می‌کند تسلیحات اتمی تولید کند» (24خرداد1370)؛ و واشنگتن‌پست هم نوشت: «مجاهدین خلق می‌گویند ایران مصمم است تسلیحات اتمی را توسعه دهد» (5تیر1370).
این عده که تیغ حملات و لفاظی‌هایشان علیه دولت و وزارت خارجه است،‌ گویا فراموش کردند این منافقین بودند که با علم کردن موضوع هسته‌ای، بلوایی سیاسی در سطح بین‌المللی راه انداختند که در ادامه به قطعنامه‌های پی در پی شورای امنیت راه برد. تا جایی که رئیس جمهور وقت گفت: «منافقین گزارشاتی منتشر کردند از نطنز و اراک، حساسیت درست شد، آژانس وارد شد، بعد قطعنامه‌های شورای حکام پی‌درپی، پی‌درپی» (4 اسفند1384)؛ این عده بدون اشاره به اینکه در تمام این سال‌ها توافق هسته‌ای سپر ضربات بسا شدیدتر آمریکای ترامپ بوده، در مجلس از «برجام مرده و بوی گند» آن می‌گویند (کریمی قدوسی-سی‌ام دی ماه)؛ اما گویا نمی‌دانند این منافقین بودند که با تحمیل شدیدترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، به واسطه‌ اطلاعات کذبی که از تاسیسات هسته‌ای نطنز و اراک در اوت 2002-مرداد 1381 ارائه کردند، نسیم سیاست‌های جهانی را به تندبادی تبدیل کردند که تا همین امروز در کسوت تحریم و فشارهای مگاتنی علیه کشور ادامه دارد. تندروهایی که بدون یادآوری دستاوردهای وزیر خارجه، به او می‌تازند و مذاکرات او در لوزان را عامل شهادت سردار سلیمانی قلمداد می‌کنند (صحن مجلس شورای اسلامی-سی‌ام دی ماه)، گویا به ‌یاد ندارند سردار سلیمانی زمانی ترور شد که منافقین بین سال‌های 2002 تا 2019 بیش از 100رشته کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن، برلین، پاریس، بروکسل، لندن و سایر پایتخت‌های غربی برپا کردند و اسنادی را که توسط عوامل نفوذی خود در ارگان‌های امنیتی-تحقیقاتی به‌دست آورده بودند، به خورد سرویس‌های اطلاعاتی و دول غربی دادند و در کنار برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور، سرداران ما، به‌ویژه سردار سلیمانی را برای هدف قرار گرفتن، سیبل کردند.
این عده‌ تندرو، علت خروج ترامپ از برجام را «ناکارآمدی توافق هسته‌ای» عنوان می‌کنند؛ اما‌ گویا به‌یاد ندارند ترامپ هم تا یک سال و 4ماه پس از روی کار آمدن، از برجام خارج نشد؛ تا اینکه منافقین با راهبرد «کانون شورشی»، غائله دی ماه 96 را به‌راه انداختند و سراسر کشور را برای چند روز درگیر شورش‌های خیابانی کردند؛ و به گفته‌ روحانی، ترامپ بعد از این بود که طمع کرد و از برجام خارج شد (مجلس شورای اسلامی-6 شهریور97).
آنهایی که دیپلماسی کشور را عامل بر باد رفتن دستاوردهای هسته‌ای نظام قلمداد می‌کنند،‌ گویا به‌عمد فراموش می‌کنند این منافقین بودند که در اکتبر 2017-مهر96 کتابی منتشر کردند باعنوان «قلب برنامه‌ اتمی رژیم ایران» که در آن فضاسازی کردند که نظام به‌رغم برجام، در پی گسترش برنامه‌ هسته‌ای است؛ و با پروپاگاندا آنقدر این کتاب را مطرح کردند که نسخه‌های آن روی میز هر نماینده مجلس و هر عضو سنای آمریکا یافت می‌شود و راه خود را تا کاخ سفید هم باز کرد و عامل تشدید تحریم‌های نفتی و بانکی بیشتر علیه نظام شد.
 آنهایی که دولت و وزارت خارجه را عامل تشدید تحریم‌ها معرفی می‌کنند، خوب است لای همین کتاب منافقین را باز کنند و ببینند تا کجا به اظهارات این عده تندرو، جهت اثبات این ادعا که نظام در پی نقض برجام است، استناد شده است! این عده که خود را میراث‌دار انقلاب می‌دانند، به همین امروز نگاه کنند که چگونه دشمن و منافقین هر موضوعی را به بلوایی جهت ایجاد اعتراض در کشور تبدیل می‌کنند. این عده به‌جای اینکه این اقدامات دشمن را رسوا کنند، تمام تلاششان این است که دولت را مقصر همین مشکلات معرفی کنند. 
جا دارد آنهایی که پیاپی در مواضع خود، تلاش‌ها و سیاست‌های دولت و وزارت خارجه را کتمان کرده و به آن حمله می‌کنند،‌ بدانند چگونه با گرای غلط، بستر توطئه‌های بیشتر منافقین علیه کشور را مهیا می‌کنند و ناخواسته شطرنج بغرنج سیاسی را به‌نفع دشمن، چیدمان می‌کنند.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/218483/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امپراتوری رسانه‌ای دستگاه‌های موازی با هدف انتخاباتی دولت را تخریب می‌کند

گلایه حق‌شناس از حناچی به خاطر پرونده شریفی

یک نامه پر واکنش‌

تیخانوفسکایا: رژیم لوکاشنکو به زودی سقوط می‌کند

سوگا باز هم بابت رسوایی مهمانی پر هزینه پسرش عذرخواهی کرد

اولین سفیر امارات در اراضی اشغالی وارد تل آویو شد

احتمال بازداشت معارضان سعودی در کشورهای دوست ریاض

سناتور جمهوریخواه: از ترامپ بُت بسازیم در انتخابات می‌بازیم

کنایه نماینده عراقی به دولت؛ در خاک عراق به الحشد الشعبی حمله شده نه نیجریه!

کشتی نظامی روسیه برای نخستین بار وارد بندر سودان شد

ادامه جنجال بر سر اتهامات آزار و اذیت جنسی فرماندار نیویورک

حمله نافرجام به دفتر نماینده پارلمان عراق با بمب دست‌ساز

تفاوت بین دولت ترامپ و بایدن در چیست؟

درخواست نامزد خاشقجی برای مجازات فوری ولیعهد عربستان

آمریکا حفاظت از تحقیقات دانشگاهی در برابر چین را دو برابر کرد

تیم بایدن در آستانه اولین مذاکرات با طالبان

گزارش سازمان ملل درباره تقلب در انتخابات لیبی

«آنگ سان سوچی» باز هم با اتهامات جدید روبرو شد

حمله معترضان ارمنی به ساختمان دولت

خلیلزاد و عبدالله درباره بازنگری توافقنامه دوحه رایزنی کردند

افغانستان چشم انتظار اهدای کمک های کرونایی جهانی

کرملین: پوتین آماده گفت‌وگو با آمریکا و دیگر کشورهاست

پسر نتانیاهو به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

درخواست از انگلیس برای فشار به عربستان جهت آزادی شاهزاده محبوس

بغداد: پاپ برای سفر به عراق در موعد مقرر مصمم است

ناآرامی‎ها در ارمنستان؛ حمله معترضان به ساختمان دولتی ایروان

متحدان امارات خواستار حمایت بایدن برای تجزیه یمن شدند

بازداشت منشی دیوان داعش در بغداد

ارسال پیام مکتوب امیر کویت به سلطان عمان

چین مدعی ایمنی دوساله با تزریق واکسن کانسینو شد

گورباچف: کل دنیا باید مساله سلاح‌های هسته‌ای را حل کند

نگرانی اسرائیل از فشارهای جدید آمریکا بر عربستان

واکنش بازار سهام به خبر ورود پول

قانون بیمه بی‌کاری اصلاح می‌شود

واکسن ابرتورم بازار مسکن

آخرین خبر از عرضه اولیه ستاره خلیج فارس

دلار در مسیر ریزش

فرابورس کمی رشد کرد

نظر همتی درباره خرید و فروش رمز ارزها

تورم بی‌سابقه در صنعت مرغداری

رکورد جدید قیمتی مسکن از سال 96

هفته سیاه بیت‌کوین

وام ودیعه مسکن در سال آینده نیز پرداخت می‌شود؟

خبرهای خوب برای فرزندان متولد 1400

کامبک طلا در اولین روز کاری

پرداخت یارانه جدید تا پایان سال

سهام یک میلیون تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

برگزاری جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی برای جلوگیری از دولتی کردن سهام عدالت

زمان توزیع میوه‌های نوروزی

14 حقیقت جالب درباره بازار بورس