ایرانیان جهان

آخرين مطالب

کانورسیشن: چرا غرب به تعامل با ایران نیاز دارد؟ اطلاعات ضروری

کانورسیشن: چرا غرب به تعامل با ایران نیاز دارد؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"الیس مالِت*"، پژوهشگر مقطع دکترای روابط بین الملل از "دانشگاه ساری" انگلیس در مقاله‌ای برای "پایگاه خبری کانورسیشن"، از ضرورت تغییر رویکرد دولت آمریکا و به طور کلی کشور‌های غربی در قبال ایران سخن گفته و تاکید کرده که رویکرد‌ها و سیاست‌های مبتنی بر اعمال فشار بر ایران، ناکارآمدی خود را نشان داده اند و اکنون کشور‌های غربی (مخصوصا آمریکا)، باید تعامل با ایران را امتحان کنند. امری که به زعمِ "الیس مالِت"، بیش از همه به نفع آن هاست. وی در این رابطه می‌نویسد:
«مقام‌های ارشد آمریکا در دولت‌های مختلف این کشور (پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357)، به اشکال گوناگون، ایران را دشمنِ ایالات متحده آمریکا دانسته و خواستار اقدامات تنبیهی علیه آن در قالبِ تحمیل تحریم‌های یکجانبه و اعمال انزوای دیپلماتیک علیه تهران بوده اند. آن‌ها همواره خواستارِ تغییر رفتار ایران در مسائل مختلف و حتی از چشم اندازی گسترده تر، به دنبال تغییر نظام سیاسی در این کشور بوده اند.
در دوران اخیر، حضور دونالد ترامپ در قدرت به عنوان رئیس جمهور آمریکا، موجب تحمیل فشار‌های گسترده به ایران در قالب اعمال تحریم‌های گسترده علیه این کشور بوده است. "مایک پمپئو" وزیر خارجه سابق آمریکا (در دوره ترامپ) نیز به کرات تاکید کرده که کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، صرفا به دنبال کمک به مردم ایران است. ایالات‌متحده‌آمریکا در دوره ترامپ با صرف کردنِ هزینه‌های فراوان سیاسی و اقتصادی، سعی داشته ایران را به تسلیم وادارد و آن را در مسیری هدایت کند که مطلوب آن است. با این حال، ایران نه فقط در دوره ترامپ، بلکه پیش‌تر از آن نیز بار‌ها و بار‌ها ثابت کرده که از ظرفیت بالایی جهت تحمل فشار‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا برخوردار است و واشنگتن نمی‌تواند با استفاده از حربه فشار، به اهداف خود در قبال ایران دست یابد.
در این راستا باید این سوال را مطرح کرد که چرا همچنان ساختار سیاسی آمریکا اصرار دارد تا منابع زیادی را تلف کند تا بتواند رفتار و سیاست‌های ایران را تغییر دهد (امری که بار‌ها شکست خورده است)؟ به نظر می‌رسد دولت‌های آمریکا در چرخه‌ای از سیاست‌های غلط و اشتباه در رابطه با ایران گیر افتاده اند و هیچ قصدی هم جهت اصلاح این روند ندارند. دولت بایدن باید با تغییر این مساله، روند و سیاست جدیدی را در قبال ایران در پیش گیرد که اساس آن بر تعامل و مذاکره با تهران استوار باشد.
فشار حداکثری، دستاورد حداقلی
دونالد ترامپ بر اساس این استدلال که توافق برجام نتوانسته آنگونه که وی ادعا می‌کند، برای آمریکایی‌ها به واسطه تهدیدات ناشی از ایران، ایجاد امنیت کند، از این توافق در سال 2018 خارج شد. وی سعی کرد با خروج از برجام و اعمال فشار‌های گسترده، بار دیگر ایران را پای میز مذاکره بکشاند و آن را وادار به پذیرش اصول و مواردِ مطلوب آمریکا کند. این رویکرد ترامپ به ایران، توانِ مقاومتی تهران در برابر تحریم‌های آمریکا و همچنین اهرم‌های موثر آن (ایران) جهت اعمال فشار بر آمریکا را دست‌کم گرفته بود و در نوع خود منجر به ایجاد هزینه‌های قابل توجه برای واشنگتن شد.
ایران در پاسخ به فشار‌های دولت ترامپ، راهبرد مقاومت حداکثری را در پیش گرفت. ایران عملا در دوره ترامپ بر میزان توان نظامی خود افزود و با انجام پیشروی‌های هسته ای، دولت ترامپ را به نوعی تحت فشار قرار داد. رهبری جمهوری اسلامی ایران "آیت الله خامنه ای" نیز در واکنش به فشار‌های گسترده دولت ترامپ، بر ایده "اقتصاد مقاومتی" و کاهش وابستگی‌های اقتصاد ایران به نفت تاکید کرد. این مساله اگر چه تا حدی اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده با این حال، خالی از دستاورد‌های اقتصادی نیز برای این کشور نبوده است. در شرایطی کنونی تحت تاثیر این جهت گیریِ ایران، تولید اورانیوم، فولاد، برق، و مس در این کشور، با جهش قابل ملاحظه‌ای رو به رو بوده است. ایرانی‌ها عملا با این اقدامات خود، اعتماد به نفسشان را در برابر آمریکا و غرب، تقویت کرده و افزایش داده اند.
راهبرد فشارحداکثری ترامپ نه تنها در کشاندنِ ایران به میز مذاکره شکست خورده بلکه آسیب پذیری آمریکا و نیرو‌های آمریکایی در منطقه خاورمیانه در برابر ایران را نیز کاملا افزایش داده است. ایران همچنان دست برتر را در معادلات منطقه‌ای دارد و اهداف و منافع آمریکایی در تیررس ایران و نیرو‌های نیابتی آن قرار دارند. این دقیقا همان اهرم فشاری است که جمهوری اسلامی ایران علیه دولت ترامپ در دست داشته و دولت جدید آمریکا نیز باید به آن توجه داشته باشد.
فرارسیدنِ زمان تغییر راهبرد آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران
عملکرد آمریکا (در دوره ترامپ) در قبال ایران به وضوح نشان داده که متحدان اروپایی این کشور از یکجانبه گرایی آن در قبال تهران، اعلام نارضایتی دارند. آمریکایِ ترامپ در رابطه با ایران، این کشور (آمریکا) را بازیگری سرخود و قانون شکن نشان داد و همگان به نوعی به این تحلیل رسیده بودند که این آمریکاست که به تحریک و تنش آفرینی علیه ایران مبادرت می‌ورزد.
آمریکا باید این تصور غلط را که ایران تهدیدی علیه امنیت بین المللی است، قویا کنار بگذارد. واشنگتن در دوره جو بایدن باید در قالب سازوکار‌های چند جانبه نظیر بازگشت به توافق برجام، به تعامل با ایران بپردازد. آمریکا می‌تواند در مسائلی نظیر بحران یمن، سوریه و مبارزه با داعش، با ایران مذاکرات مفید و سازنده‌ای داشته باشد. باید زمینه همکاری و حضور موثر و فعال ایران در موضوعات مختلف بین المللی نظیر تغییرات اقلیمی و بهداشت و سلامت عمومی نیز فراهم شود.
اینکه آمریکا رویکرد همکاری جویانه‌ای را در قبال ایران در پیش گیرد، بهتر از هر حالتی در راستای منافع آمریکا قرار دارد. باید پذیرفت که اگر برجام احیا نشود، ایران پیشروی‌های هسته‌ای گسترده تری را انجام خواهد داد که این مساله اساسا به نفع آمریکا و متحدان غربی آن نیست.
تحولات اخیر در آمریکا (از جمله حمله به ساختمان کنگره امریکا در تاریخ ششم ژانویه)، نشان داد که آنی‌ترین و فوری‌ترین تهدیدات علیه امنیت ملی آمریکا، نه از جانب کشور‌هایی نظیر ایران بلکه از داخلِ خودِ آمریکا مطرح می‌شوند. اکنون زمان آن رسیده تا بدون توجه و دلبستگی به پارادایم‌ها و رویه‌های سنتی، با چالش‌های معاصر، برخورد‌هایی سازنده داشته باشیم. از این منظر، تعامل سازنده و نه تقابل با ایران، می‌تواند در راستای منافع غرب باشد».
* الیس مالِت، وی پژوهشگر مقطع دکترای روابط بین الملل از "دانشگاه ساری" انگلیس است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/219044/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تقدیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مدیرعامل شرکت سیمان آرتا اردبیل به عنوان کارفرمای منتخب سلامت محور

تجلیل از کارفرمایان بهداشت محور و خانه های بهداشت کارگری برتر استان قم

از منتخبان برتر ملی استان مرکزی در حوزه سلامت کارگران توسط وزیر کار تقدیر شد

خدمات فعلی وزارت کار به جامعه فرهنگی ورزشی استان قابل قیاس با گذشته نیست

تقدیر از کارفرمایان بهداشت محور و خانه های بهداشت کارگری برتر استان گیلان

بیش از 23 هزار نفر ساعت آموزش مجازی برای تعاونگران سیستان و بلوچستان برگزار شد

برگزاری مجمع سالیانه هیئت ورزش کارگری استان ایلام به صورت آنلاین

تسهیلات بانک توسعه تعاون زمینه ساز تثبیت و ایجاد اشتغال بیش از 1000 نفر در استان اردبیل شد

جذب 93 درصدی سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی در استان سمنان

با دستور شریعتمداری؛ کانون انجمن های زنان شاغل در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تشکیل می شود

سجاد سنگسری، بازرس وزیر کار شد

مدیر کل امور بین الملل وزارت کار خبر داد: برگزاری نشست های مشترک با کشورهای تاجیکستان، فنلاند و عراق

معاون روابط کار وزارت کار خبر داد: صدور 100 مجوز آموزش ایمنی به بخش خصوصی

حداقل دستمزد سال 1400 همانند سال های قبل به صورت ملی تعیین می شود

ماجرای بانوی خیری که دبیر کل سازمان ملل متحد از او تقدیرکرد

اختتامیه دهمین جشنواره مد و لباس فجر برگزار شد

عبور از پاندمی کرونا نیازمند حفظ سلامت جسمی و روانی خانواده است

همچنان منتظر بررسی لایحه حمایت از زنان در مجلس هستیم

زنان اعتیاد ؛ اقدام مشترک معاونت امور زنان و خانواده و ستاد مبارزه با مواد مخدر

کاشت نهال یادبود علی اکرمی در بوستان کوهسار

سرمقاله خراسان/ بافت پیرامونی حرم رضوی  و راه باقی مانده

سرمقاله کیهان/ از مردم عقب نمانیم!

سرمقاله وطن امروز/ چرا FATF نباید تصویب شود؟

سرمقاله فرهیختگان/ مکانیسم داوری FATF مهم‌تر از حق شرط

سرمقاله شرق/ چرا در مناطق خطرناک تهران همچنان آپارتمان می‌سازند؟

سرمقاله اعتماد/ تکرار تجربه شکست‌خورده

سرمقاله ایران/ توسعه با دو بال

سرمقاله دنیای اقتصاد/ عزا در رونق و رکود مسکن

سرمقاله جوان/  امنیت سیستان و بلوچستان مردم‌پایه و پایدار است

سرمقاله آفرینش/ چرا کرونا در خوزستان همچنان سیر صعودی دارد؟

سرمقاله تعادل/ چشمان منتظر بازنشستگان تامین اجتماعی

قالیباف؛ رئیس مجلس یا فرمانده‌؟

ناطق‌نوری به صحنه می‌آید؟

امضای توافقنامه‌های همکاری نظامی میان قطر و ترکیه

هشدار روسیه: آمریکا با آتش بازی نکند

آب جوی آمد و غلام ببُرد!

بایدن را طوری بزک می‌کنیم که به عقل خود آمریکایی‌ها هم نرسد!

علی کریمی دست پوپولیست ها را رو کرد

واکسن معتبر وارد نمی کنید؛ مردم مقصرند؟

اپوزیسیون 100 نفره ‌مجلس

پزشکیان: منتظریم ببینیم کسانی که می‌خواستند معجزه کنند چه می‌کنند

انتهای ابتذال

اتهامات تمام‌نشدنی رئیس‌جمهور سابق فرانسه!

طرح مجازات بن سلمان در کنگره آمریکا

ویلیام برنز برای تصدی ریاست سازمان سیا تایید صلاحیت شد

ادامه اقدام غیر قانونی واشنگتن در خصوص مهاجرین

جولان کرونا در آمریکا همچنان ادامه دارد

افزایش انتقاد دموکرات‌ها از بایدن برای حمله به سوریه

حماس: هیچ ارتباطی با آمریکا نداریم

بایدن:‌ تا سه ماه دیگر برای همه آمریکایی‌ها واکسن کرونا خواهیم داشت