ایرانیان جهان

آخرين مطالب

قدرت خرید دستمزدها در ونزوئلا اطلاعات ضروری

قدرت خرید دستمزدها در ونزوئلا
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دنیای اقتصاد /متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
دولت ونزوئلا در جدیدترین تصمیم خود حداقل دستمزد این کشور را با افزایش 300درصدی به 5/ 2دلار رساند. بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌رغم 4برابر شدن حداقل دستمزد در این کشور این رقم از قیمت کالاهایی نظیر یک کیلوگرم گوشت یا حداقل نرخ کرایه تاکسی کمتر است. سیاست‌های اقتصادی سال‌های اخیر دولت این کشور منجر به ابرتورم شده است.

ایرانیان جهان


حداقل دستمزد در ونزوئلا چهاربرابر شد. به گزارش رویترز وزیرکار ونزوئلا، ادواردو پینیاتا، اعلام کرد حداقل دستمزد از 8/ 1 میلیون بولیوار به 7 میلیون بولیوار افزایش می‌یابد. معادل دلاری حداقل دستمزد قبلی 64 سنت بود که با این افزایش 289 درصدی به 4/ 2 دلار آمریکا رسیده است. وزیر کار ونزوئلا در ادامه صحبت‌هایش به مناسبت روز کارگر که از تلویزیون دولتی پخش شد، اعلام کرد علاوه‌بر افزایش حداقل دستمزد، پاداش غذایی کارگران نیز افزایش می‌یابد که با احتساب این افزایش‌ به 5/ 3 دلار در ماه می‌رسد. این دومین‌بار طی سال‌جاری میلادی است که دولت نیکولاس مادورو حداقل دستمزد را افزایش داده. ونزوئلا چهارمین سال ابرتورم را در شرایطی پشت‌سر می‌گذارد که 7 سال از ورود اقتصاد این کشور به رکود می‌گذرد و با حداقل دستمزد جدید‌ تنها می‌توان یک لیتر شیر و یک کیلوگرم پنیر تهیه کرد و این رقم حتی کفاف خرید یک کیلوگرم گوشت قرمز را نمی‌دهد. همچنین از دو سال گذشته با کاهش کنترل اقتصادی از سوی مقامات، اقتصاد ونزوئلا به آرامی دچار فرآیند «دلاریزه شدن» شده است و مردم برای مبادلات خود از دلار به‌جای بولیوار استفاده ‌می‌کنند، اما کارگران همچنان دستمزد خود را به بولیوار دریافت می‌کنند. مادورو که سابقه رانندگی اتوبوس را قبل از ورود به سیاست در کارنامه دارد، به‌نظر نمی‌رسد در راندن اقتصاد ونزوئلا کارنامه خوبی از خود به‌جا گذاشته باشد.
افزایش دستمزد در روز کارگر
ادواردو پینیاتا، وزیر کار ونزوئلا دو روز قبل در تجمع هواداران دولت که به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد، علاوه‌بر اعلام چهاربرابر شدن حداقل دستمزد در ونزوئلا از اختصاص سه میلیون بولیوار کوپن به آن دسته از شهروندانی خبر داد که درآمد ماهانه آنها کمتر از 10 میلیون بولیوار است. اگر‌چه حداقل حقوق ماهانه در ونزوئلا با افزایش 8/ 288‌درصدی تقریبا چهار‌برابر می‌شود اما همچنان به شهروندان این کشور امکان جبران قدرت خرید از دست رفته طی سال‌های گذشته را نمی‌دهد. اقتصاد ونزوئلا از هفت سال پیش تا امروز در وضعیت رکودی به‌سر می‌برد و این رکود با وقوع پاندمی کرونا تشدید نیز شده است. این کشور آمریکای‌جنوبی همچنین از چهار سال پیش تاکنون با ابرتورم دست و پنجه نرم می‌کند. نرخ تورم ونزوئلا در سال 2020 به حدود 3هزاردرصد رسید. نکته قابل‌توجه این است که افزایش حداقل حقوق ماهانه نه‌تنها امکان خرید یک کیلو گوشت را فراهم نخواهد کرد بلکه حتی برای خرید یک شانه تخم‌مرغ نیز کافی نخواهد بود. قابل‌ذکر است که دولت نیکلاس مادورو با تحریم‌های بین‌المللی به‌ویژه از سوی آمریکا روبه‌رو است.
بحران از کجا شروع شد؟
ونزوئلا زمانی در دهه 80 میلادی یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی آمریکای‌جنوبی محسوب می‌شد و با اتکا بر ذخایر عظیم نفت و صادرات آن درآمد بالایی را برای خود رقم زد. هوگو چاوز، رئیس‌جمهور سابق ونزوئلا پس از تجربه یک کودتای نافرجام در سال 1992، در سال 1998 میلادی به‌قدرت رسید‌ و در زمانی که افزایش قیمت نفت این کشور باعث شده بود تا ونزوئلا وضعیت مالی مناسبی را تجربه کند؛ این ماه‌عسل نفتی باعث شد ونزوئلا مخارج خود را ذیل یک برنامه رفاه بالا ببرد و همزمان بدهی خارجی این کشور نیز افزایش یافت. داستان از این قرار است که ونزوئلا، اقتصادی سوسیالیستی تحت رهبری «هوگو چاوز» بود که در ابتدا هم از حمایت مردمی بالایی برخوردار شد و هم اقتصادی رو به رشد داشت. چاوز اما الگویی جالب‌توجه اما تکراری از حکمرانی داشت که بارها در رهبران سیاسی دیگری در سراسر‌جهان ‌تجربه شده بود و در آینده نیز تجربه خواهد شد: او یک پوپولیست تمام‌عیار بود و می‌خواست به هر روشی که شده، محبوب شهروندان باقی بماند و البته از قدرت هم کنار نرود. صعود قیمت نفت از حدود سال‌2000 میلادی درآمدهایی را روانه این کشور کرد که از دهه هشتاد بی‌سابقه بود. چاوز تصمیم داشت تا این درآمد را برای بهبود شرایط اقتصادی، فرهنگی و به‌خصوص اقشار کم‌درآمد جامعه هزینه کند و جای پای خود را محکم کند. این برنامه شامل اقداماتی مانند ساخت هزاران درمانگاه رایگان برای اقشار کم‌درآمد و ارائه یارانه‌های غذایی و مسکن می‌شد. چاوز این اقدامات را به اعتبار و با پشتوانه درآمدهای نفتی سرشار ونزوئلا عملیاتی می‌کرد و از سوی دیگر همزمان به سرکوب قیمت‌ها می‌پرداخت. این اتفاق منجر به پدیده بیماری هلندی در اقتصاد ونزوئلا شد که پدیده شایعی میان دولت‌های نفتی است.
پایان ماه‌عسل نفتی
ناکامی سیاست‌های هوگو چاوز زمانی عیان شد که تورم و کمیابی کالا‌ها در اقتصاد ونزوئلا همزمان نمایان شد و در پی این اتفاقات در سال 2003 اعتصابات گسترده‌ای در شرکت نفت و گاز ونزوئلا رقم خورد که تولید نفت این کشور را به‌شدت کاهش داد و تولید ناخالص داخلی ونزوئلا حدود 27درصد کاهش یافت. در پی این اعتصاب هوگو چاوز از برنامه خود برای مقابله با تورم و کاهش ارزش پول ملی رونمایی کرد که شامل ملی‌کردن صنایع و همچنین اعطای یارانه برای غذا و برخی دیگر از کالاهای اساسی می‌شد.
زمامداری مادورو و ابرتورم
با مرگ چاوز بر اثر ابتلا به سرطان و جانشینی پر‌حاشیه نیکولاس مادورو به جای او، ونزوئلا وارد دوره‌ای از آشوب سیاسی و اقتصادی شد که هنوز هم ادامه دارد. بیش از 40 درصد از صادرات نفت ونزوئلا درآن زمان به آمریکا انجام می‌شد. بیش از 95درصد صادرات ونزوئلا را نفت تشکیل می‌داد و با سقوط قیمت نفت در سال 2014 اقتصاد ونزوئلا وارد رکود شد. دولت برای تامین هزینه‌های خود به چاپ پول گسترده روی‌آورد و با این همه، ظاهرا مشکلات اقتصادی ونزوئلا آن‌قدر زیاد بود که اسکناس‌های مورد‌نیاز برای پوشاندن مشکلات سر به آسمان زدند. نرخ تورم ونزوئلا ماه به ماه افزایش پیدا می‌کرد و به نرخ‌های عجیب و غریب می‌رسید و طولی نکشید که سراسر کشور صحنه آشوب و شورش شد. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده که بین سال‌های 2013 تا 2017 اقتصاد ونزوئلا نزدیک به 30‌درصد کوچک‌تر شده است. در این دوران کمبود مسکن نیز تشدید شد و ونزوئلا، کشوری که در دهه 80 به‌دلیل دستمزد‌های بالا میزبان کارگران مهاجر بود شاهد مهاجرت گسترده همه مردم به کشور‌های همسایه بود، همچنین باید گفت گرسنگی گسترده تنها یکی از نتایج ابرتورم ونزوئلا است؛ باید توجه داشت آنچه در دوران مادورو رقم خورد از دولت قبل آغاز شده بود و حاصل سیاست‌های پیگیری‌شده از سوی هوگو چاوز بود.
سیاست‌های پول‌پاشی در اقتصاد، کنترل نرخ تورم با واردات افسارگسیخته کالاها، آن‌هم در اقتصاد نفتی ونزوئلا این کشور را به انباری از باروت بدل کرد که با کاهش قیمت نفت و وقوع تحریم‌های بین‌المللی به نتایجی چون ابرتورم و کاهش تولید ناخالص داخلی منجر شد. شگفتی‌های ونزوئلا به همین موارد محدود نمانده و اخبار عجیب بسیاری در این سال‌ها از ونزوئلا مخابره می‌شود؛ برای مثال اسکورت کامیون‌های حامل گوشت و دیگر کالا‌های خوراکی توسط نیروهای ارتش ونزوئلا یا خرید و فروش کالاها بر اساس وزن دسته‌های اسکناس از دیگر عجایب رقم‌خورده در ونزوئلا است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/244605/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حمایت صندوق کارآفرینی امید از ایجاد اشتغال در استان اردبیل

کسب رتبه اول شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در کشور

سمنان، استان پیشرو در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

اولین باشگاه تعاون و کارآفرینی در همدان ایجاد شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: موفقیت سازمان در تحقق اهدافش مستلزم هماهنگ ساختن و تفکیک فعالیت ها است

سهمیه بیمه کارگران صنعت ساختمان استان اردبیل افزایش یافت

مدیرکل بهزیستی ایلام‌: مرحله دوم‌ تزریق واکسن کرونا در مراکز بهزیستی ایلام آغاز شد

آمادگی بهزیستی استان مرکزی برای دریافت فطریه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: همدلی و همراهی مدیران عضو شورای هماهنگی برای اجرایی شدن شعار سال لازم است

پیام تسلیت شریعتمداری در پی درگذشت علی هوشمندی منش

نمایشگاه آثار برگزیده کاریکاتور کارا در ایوان انتظار آغاز به کار کرد

قدردانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملکرد فرمانده مرکز مقاومت بسیج

نشست هیئت رئیسه فدراسیون کارگری تشکیل شد / حمایت شریعتمداری از ایجاد امکانات برای ورزش کارگری

پیشنهاد افزایش حق مسکن ‎کارگران به تصویب هیات وزیران رسید

شریعتمداری: افزایش 39 درصدی مزد امسال نتیجه گفت و گوی اجتماعی بود

سبک زندگی نامناسب زنان حاشیه‌نشین

شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه‌های غیر رسمی 15 استان

نگرانی معصومه ابتکار از روی کار آمدن دولت واپس‌گرا

آرایش جناحی در بازار دلار

آغاز مانور بزرگ نظامی ژاپن با فرانسه و آمریکا

افشاگری درباره نقش انگلیس در حمله به کنسولگری ایران در کربلا

اولین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری با دو قانون!

پس از 8 سال فرافکنی اصلاح‌­طلبان: مسئولان باید پاسخگو باشند!

ظریف بعد از حسن خمینی

دلایل و تنگناهای حمایت از روحانی

سرداران آمدند

ضرورت تشکیل دولتی پاسخگو

کشاکش حقوقی ثبت نام در انتخابات

انتخابات بی معنا نیست

انتخاب تاریخی ِ اصلاح طلبان؛ حضور در « قدرت» یا ماندن کنار « ملت؟»

نتیجه بی‌انضباطی مالی: تحویل دولت با تورم 40 تا 50 درصدی!

وقتی متهم سوء مدیریت بازار مدعی تشکیل دولت کارآمد می‌شود!

بازگشت به‌انتخابات تک‌قطبی

«قسم‌سازی» ترفند جدید دلواپسان علیه ظریف

مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

روسیه هم یک دیپلمات رومانی را اخراج کرد

منت‌کشی یونان از ترکیه

لحظه برخورد موشک مقاومت به منطقه حولون در جنوب تل‌آویو

واکنش عربستان به جنایات اسرائیل در قدس

برگزاری تظاهرات در نیویورک و لندن در حمایت از فلسطین

عقب نشینی نظامیان اسرائیلی در برابر پرتاب سنگ جوانان فلسطینی

زندان‌های مخوف هدیه امارات و عربستان به مردم یمن

لحظه دیدنی رگبار شلیک راکت های مقاومت بر سر صهیونیست‌ها

شلیک بیش از 1000 راکت و موشک از نوار غزه؛ 5 صهیونیست به هلاکت رسیدند

کابینه امنیتی تل‌آویو بار دیگر نشست اضطراری برگزار می‌کند

اعلام وضعیت فوق العاده در فلوریدا آمریکا به علت کمبود بنزین

اسرائیل پیشنهاد سازمان ملل برای آتش‌بس را رد کرد

انتقاد تند نماینده جمهوری‌خواه از ترامپ

روسیه خواستار پایان فوری تنش ها در قدس اشغالی شد

تله انفجاری مقاومت در پرچم!