ایرانیان جهان

آخرين مطالب

شریعتمداری: افزایش 39 درصدی مزد امسال نتیجه گفت و گوی اجتماعی بود وزارت رفاه

شریعتمداری: افزایش 39 درصدی مزد امسال نتیجه گفت و گوی اجتماعی بود
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : با برقراری گفت و گو و استفاده از ظرفیتِ حصول تفاهم بر اساس گفت و گوی اجتماعی توانستیم 39 درصد افزایش مزد را محقق کنیم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی به نقل از ایلنا ، "محمدشریعتمداری " درمراسم افطاری خانه کارگر افزود : در تعیین دستمزد سال 1400 که به منافع کارگران گره خورده بود، به دنبال ایجاد گفتمان مشترک میان تشکل‌های حاضر در مذاکرات بودیم .
وی گفت: «سال گذشته، برخی نهادها به من نامه نوشتند و گفتند که امسال امکان برقراری آشتی و تفاهم وجود ندارد و حتما یا کارگران یا کارفرمایان لطمه می‌خوردند .درحالی که نه کارفرمایان از ابتدای شروع مذاکرات فکر می‌کردند که به این درصد افزایش رضایت دهند و نه کارگران تصورمی‌کردند که به این درصد افزایش اکتفا کنند. این ظرفیت گفتگوی اجتماعی بود که حصول تفاهم را ممکن کرد.
وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی یادآورشد : امکان حصول تفاهم بر سر مزد منطقه‌ای و مزد موضوعی هم وجود دارد. چنین ظرفیتی در قانون کار پیش‌بینی شده اما از آنجا که سال گذشته پایه‌های اطلاعاتی درستی وجود نداشت، تعیین مزد منطقه‌ای یا موضوعی، موجب ناراضایتی و مشکلات امنیتی می‌شد.
وی اضافه کرد : خشنودم که امروز در خانه کارگر حضور دارم. نهادهای کارگری نماد درستی از جامعه کارگری هستند که بیشترین همراهی را با انقلاب اسلامی داشتند و در برهه‌های حساس تاریخ به کمک نهضت اسلامی آمدند. آن‌ها از مرزهای شرف پاسداری کردند و در طول دوران سازندگی، چرخ‌های تولید را که در دوران جنگ مورد تهاجم و بمباران قرار گرفته بودند، گرداندند. جامعه‌ی پرتلاش کارگری همواره کمک کرده که پرچم جمهوری اسلامی سرافراز بماند. 
شریعتمداری با اشاره به تغییر تدریجی مفاهیم واژه‌ها، گفت: «در برخی جوامع به دنبال تغییراتی مانند انقلاب و روی کار آمدن ارزش‌های جدید، به مرور مفاهیم و واژه‌های ارزشمند از بار اولیه‌ تهی و به ضد خود تبدیل می‌شوند. برای نمونه در دوران «انقلاب مشروطه» واژه‌هایی با مفاهیم بسیار ارزشمند انسانی بر سر زبان ها افتادند. اصول مشروطه هنوز هم مترقی محسوب می‌شوند اما با تغییرات پس از انقلاب مشروطه، واژه مشروطه به «هرج و مرج» تعبیر شد. آن زمان مردم به محض اینکه جایی بهم می‌ریخت، می‌گفتند آنجا هم مشروطه شده است!» 
وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی افزود: «متاسفانه امروز هم عده‌ای با دامن زدن به منازعات همین مسیر را دنبال می‌کنند که این به حقوق اساسی مردم لطمه وارد می‌کند. منازعات داخلی به نقض حقوق اساسی مردم منجر می‌شوند. نمونه‌هایی از این دست زیاد هستند. در این مورد می‌توانم به ماموریت وزارت صمت در زمان روی کار آمدن دولت‌ یازدهم اشاره کرد. این وزارتخانه از سوی رئیس جمهوری، مسئول تنظیم بازار شد اما این ماموریت‌ها و تکالیف با نهاد قانونگذار مورد اختلاف قرار گرفتند. منازعاتی که بر سر این موضوع ایجاد شد، علاوه بر اینکه به مردم آسیب زد، موجب‌ عدم ثبات مدیریتی در این وزارتخانه شد تا جایی که چند وزیر آمدند و رفتند.» 
شریعتمداری تصریح کرد: در خارج از مرزها هم باید به دنبال رفع منازعه و کاهش مخاصمه باشیم. در کل در سیاست خارجی نباید به دو راهی منازعه یا تسلیم دامن بزنیم. یا منازعه یا تسلیم؛ تحمیل به ملت ایران است. اگر مسائل را اینگونه تحلیل کنیم، باخته‌ایم؛ درحالیکه باید راه دیپلماسی اقتصادی و رفع منازعه و کاهش مخاصمه را برگزینیم. در این کشور 14 میلیون کارگر داریم که منافع آن‌ها با سیاست داخلی و خارجی گره خورده است.»
وی اضافه کرد : «در سایر موارد هم می‌توان به تفاهم رسید و کار را جلو برد؛ یعنی بدون اینکه بخواهیم تغییرات خیلی بزرگ ایجاد کنیم یا به کارهای هزینه‌زا دست بزنیم، می‌توانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم. در همین مورد ارز ترجیحی جامعه می‌تواند با تفاهم نیازمندی‌های خودش را با 500 میلیون دلار هم تامین کند؛ درحالیکه منابع ارزان کشور در قالب ارز 4200 به دست عده‌ای افتاد، که به جای این عدد، هر دلار را به قیمت 40 تا 50 هزار تومان روی یک کالای وارداتی با مردم حساب کردند. در مورد مسکن کارگران هم می‌توان آن‌ها را بدون اتکا به بودجه عمومی و با منابع ارزان قیمت صاحب خانه کرد؛ این کار شدنی است.» 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: «امکان حصول تفاهم بر سر مزد منطقه‌ای و مزد موضوعی هم وجود دارد. چنین ظرفیتی در قانون کار پیش‌بینی شده اما از آنجا که سال گذشته پایه‌های اطلاعاتی درستی وجود نداشت، تعیین مزد منطقه‌ای یا موضوعی، موجب ناراضایتی و مشکلات امنیتی می‌شد. در نتیجه در شورای عالی کار بر سر تعیین مزد منطقه‌ای و مزد موضوعی برای سال آینده اجماع کردیم اما دستمزد سال گذشته به صورت سراسری تعیین شد. بنابراین دستمزد سال آینده می‌تواند به صورت سراسری، منطقه‌ای یا موضوعی تعیین شود. مهم این است که دولت بتواند با تکیه بر ظرفیت‌های بالای جامعه کارگری، وفاق ملی ایجاد کند تا آینده‌ی بهتری رقم زده شود..»

ایرانیان جهان


لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/246481/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نکات قابل توجه از زبان بدن بایدن و پوتین در اجلاس ژنو

افشای توافق‌های پشت پرده سفر شتاب‌زده بن‌سلمان به قاهره

شمارش اسکناسی آرا به نفع لیست خاص

بهانه‌های باطل برای آرای باطله نیاورید

احیای برجام زودتر از موعد؟

الان وقت تحقق مطالبات مردم است

مشارکت زیر ٥٠ درصد خوشایند نیست

رئیس‌جمهوری در تراز انقلاب مردمی، صریح و صادق

ناکارآمدی شما قاتل مشارکت بود نه شورای نگهبان!

شفافیت و مبارزه با فساد به روایت مدعیان اصلاحات

با برجام هم شاهد ریزش سریع قیمت‌ها نخواهیم بود

اصلاحِ اصلاحات در دستورکار اصلاح‌طلبان؟

تاوان فایل صوتی

واقعیت آرای باطله

دولت سایه جلیلی در دولت رئیسی

واکنش‌ها به ادعای جدید رئیس دولت دهم

قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت!

کابینه کارآمد را به کابینه تک جناحی ترجیح دهید

ضعف‌های اصلاحات از دید خاتمی

مردم فریب وعده‌های یارانه‌ای را نخوردند

سایه سنگین چین بر سر رمزارزها

میوه برجام در سبد رئیسی

آب رفتن سرمایه اجتماعی اصلاحات

صدای حصر

اتاکوهای ایرانی؛ انیمه‌های شرقی و یک سبک زندگی تازه

تمرین دموکراسی در دوحه

سرقفلی اصلاح‌طلبی به نام هیچ‌کس نیست

تحریم‌ کنندگان، بازندگان اصلی انتخابات

کلی‌گویی در پرده اول

رنج واکسن زدن

توسعه همکاری‌های روسیه با چین؛ اهداف‌ و واقعیت‌ها

دلیل کاهش مشارکت، «تاکسیدرمی» سیاسی است

پیشروی طالبان تا شمال افغانستان

تفسیر آرای انتخابات 1400

صبور و سرگردان در صف واکسن

یک نشست، دو نکته

سقوط مشارکت در انتخاب نمایندگان‌ شهر

پاسخ‌هایی که می‌توانست بهتر باشد

المیادین: سرنوشت توافق هسته‌ای پس از انتخابات ایران چه می‌شود؟

گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی

ونزوئلا؛ کشوری که روسیه در آن حکمرانی می کند

چرا عنوان حماسه برای مشارکت در انتخابات 1400 برازنده است؟

ادامه مذاکرات در سایه دولت بی میل به مذاکره

عباس عبدی: سیاست خارجی رئیسی مثل احمدی نژاد بی منطق نخواهد بود

پولیتیکو مطرح کرد: بایدن و معمای جدیدِ ایران

دوره تازه حمله نظامیان اسرائیلی و شهرک نشینان به شیخ جراح

روسیه و عراق در حال رایزنی برای ساخت نیروگاه اتمی

طالبان به پشت دروازه های مزار شریف رسیدند

"اون" خواستار حمایت از زنان شد

رژیم صهیونیستی سلاح لیزری علیه اهداف دوردست آزمایش کرد