ایرانیان جهان

آخرين مطالب

افزایش شکاف طبقاتی در ایران خواندنی ها

افزایش شکاف طبقاتی در ایران
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و بازنشرش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست
این‌روزها در تحلیل‌های کارشناسان سیاسی و جامعه‌شناسان یک عامل به‌طور مداوم تکرار می‌شد و آن افزایش نابرابری و شدت‌گرفتن شکاف اجتماعی در ایران است. در حالی تحلیلگران سیاسی و اجتماعی از این اصطلاح برای توصیف شرایط کنونی و ریشه‌یابی برخی مسائل کمک می‌گیرند که پیش‌تر بعضی کارشناسان اقتصادی نزدیک به دولت از کاهش شکاف طبقاتی در دولت‌های یازدهم و دوازهم سخن می‌گفتند و حتی از این موضوع در بخش دستاوردهای دوران کاری خود هم استفاده می‌کردند؛ حالا البته آمار تازه مرکز آمار ایران این افزایش شکاف طبقاتی را دست‌کم در سال‌های پایانی دولت تأیید می‌کند. فارغ از آثار این افزایش نابرابری بر سیاست و مسائل اجتماعی یک جامعه، شکاف طبقاتی چگونه بررسی و سنجیده می‌شود و آمار و اعداد رسمی در این زمینه چه می‌گوید؟
‌ گزارش تازه مرکز آمار چه می‌گوید؟
به‌طور خلاصه گزارش تازه مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که «ضریب جینی» برای کل کشور در سال 1399 با افزایش، نسبت به سال 1398 به 0.4006 رسیده است اما ضریب جینی به‌طور ملموس چه چیزی را نشان می‌دهد؟ این شاخص اقتصادی که یکی از معیارهای تشخیص فاصله طبقاتی است، عددی بین صفر و یک است. عدد صفر نشان‌دهنده برابری کامل است و نشان می‌دهد که دو یا چند گروه منتخب در یک جامعه از نظر درآمدی کاملا یکسان‌اند اما هر‌چه این عدد به‌ یک نزدیک شود، به معنای افزایش شکاف اقتصادی است و عدد یک هم یعنی تمام ثروت یک جامعه دست یک نفر یا بنگاه خاص در آن جامعه قرار دارد. نهادهای مختلفی در سطح بین‌المللی، آمار و ارقام مربوط به ضریب جینی را به‌صورت منظم بررسی و منتشر می‌کنند و مثلا آفریقای جنوبی، شیلی، آرژانتین، برزیل ضریب جینی بالاتر از میانگین‌های بین‌المللی و در نتیجه شکاف طبقاتی بالاتر دارند اما این شاخص در چک، نروژ و سوئد، بسیار پایین‌تر از آمار جهانی است. ایران هم پیشینه طولانی در سنجش و انتشار ضریب جینی دارد و از اوایل دهه 40 همواره این شاخص رو به افزایش بود تا اینکه در سال‌های 53 و 54 به بالاترین مقدار رسید که تحلیلگران همین افزایش را هم یکی از دلایل انقلاب مردم ایران در سال 57 می‌دانند. فارغ از بررسی تاریخی این شاخص، تازه‌ترین اطلاعات منتشر‌شده در خصوص تغییرات ضریب جینی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، می‌گوید این ضریب برای کل کشور در سال 1399 با افزایش نسبت به سال 1398 به رقم 0.4006 رسیده، این در حالی است که در سال گذشته ضریب جینی مناطق شهری کشورمان به رقم 0.3837 و مناطق روستایی نیز به رقم 0.3590 افزایش یافته است؛ بنابراین از سال 98 تا 99، شکاف طبقاتی بیشتر شده است.
‌ «کار کارستان دولت در سال 98» به کجا رسید؟
بی‌شک تحریم‌های کم‌سابقه آمریکا علیه ایران، همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین چندین و چند مسئله ملی و بین‌المللی از عوامل افزایش شکاف طبقاتی در ایران است اما در‌این‌بین یک نکته حائز اهمیت است و آن‌هم تبدیل یکی از نقاط قوت دولت به ضعف آن است. پیش‌تر خبرگزاری جمهوری اسلامی که سیاست‌های دولت را پوشش می‌دهد، در گزارشی پژوهشی با تیتر «کاهش شکاف طبقاتی در سال 1398، کار کارستان دولت» به این موضوع پرداخته بود و آن را یکی از دستاوردهای دولت در سال 98 اعلام کرده بود. این گزارش می‌گفت‌ آخرین بررسی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که شاخص ضریب جینی در ایران و در سال 1398، نسبت به سال قبل از خود کاهشی محسوس داشته است. این آمارها حاکی از آن است که دولت توانسته است با اقدامات خود، شکاف طبقاتی در ایران را کاهش دهد. در گزارش «توزیع درآمد در ایران 1380-1398» دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری ایران مرکز آمار که در تیرماه 99 منتشر شده، در همین ارتباط آمده است: «تمامی شاخص‌های محاسبه‌شده، بیانگر بهبود نسبی توزیع درآمد در سال 1398 نسبت به سال‌های قبل از آن است». مرکز آمار در همین گزارش درباره دلایل کاهش شکاف طبقاتی در سال 1398 چنین توضیح می‌دهد: «از دلایل عمده این بهبود در دهک‌های پایین درآمدی، می‌توان به کمک سازمان‌ها و نهادهای دولتی به دهک‌های پایین درآمدی اشاره کرد». به عبارت دیگر دولت دوم تدبیر و امید با وجود تمامی فشارها و با وجود از‌دست‌دادن بخشی قابل‌توجهی از درآمد خود، تا سال 98 توانسته بود کمی شکاف طبقاتی را ترمیم کند اما حالا شرایط به شیوه دیگری تغییر کرده است.
‌ افزایش 128 درصدی قیمت اقلام خوراکی
این افزایش شکاف طبقاتی و نابرابری در حالی با آمار رسمی هم تأیید می‌شود که پیش‌تر پژوهش‌هایی از افزایش آسیب‌های اجتماعی مانند سرقت در سال‌های افزایش ضریب جینی حکایت داشت و در یکی، دو سال گذشته هم بار دیگر این آسیب‌ها به‌شدت افزایش یافته است. این شکاف‌ در حالی است که شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی همچنان ادامه دارد و روز‌به‌روز هم شرایط برای اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین جامعه سخت‌تر می‌شود. برای مثال یکی از گزارش‌های تازه رسمی از افزایش تا 128 درصدی قیمت اقلام خوراکی در ماه گذشته حکایت دارد. در ماه گذشته هزینه خرید کالاهای خوراکی برای خانوارهای ایرانی در برخی اقلام تا بیش از 128 درصد نیز افزایش داشته است. تورم تیرماه نشان داد که تورم کل همچنان افزایشی بود و تورم نقطه‌به‌نقطه به بیش از 43 درصد رسیده بود که بیانگر جریان افزایش قیمت کالا و خدمات مصرفی مردم نسبت به سال گذشته است؛ اما تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت تورم و قیمت کالاهای خوراکی در تیرماه نشان می‌دهد که به غیر از یک قلم که نسبت به مدت مشابه پارسال ارزان شده و آن‌هم پرتقال با 1.1 درصد کاهش قیمت بوده است، همه اقلام گران شده‌اند. سایر اقلام همگی افزایش قیمت دارند که بخشی بالای 20 و عمدتا بالای 50 درصد است و در‌این‌بین چند قلم نیز بالای صد درصد گران شده‌اند.
این گزارش می‌گوید روغن نباتی جامد با 128.4 درصد همچنان بالاترین میزان رشد قیمت نسبت به سال گذشته را در بین اقلام خوراکی به خود اختصاص داده است؛ این کالا مدت‌هاست که بیشترین گرانی را در سبد خوراکی‌های مردم دارد و نسبت به خردادماه کاهش 2.6درصدی داشته است. در سایر اقلامی که بیش از صد درصد گران شده‌اند، افزایش 126.6 درصدی قیمت نوشابه، 121 درصد هویج، 111.6 درصد نخود، 106.1 درصد هلو، 120 درصد کره، 107.9 درصد خامه ثبت شده است. در دیگر کالاها می‌توان به افزایش 81.2 درصدی شیرینی، 77.4 درصد ماهی، 94.2 درصد موز، 92.3 درصد روغن مایع و همچنین افزایش بین 40 تا بیش از 74 درصدی انواع حبوبات نسبت به پارسال اشاره کرد. با‌این‌حال برخی اقلام در تیرماه نسبت به خرداد سال جاری و به عبارتی تورم ماهانه کاهش داشته‌اند که از جمله آنها می‌توان به سیب زمینی با 0.9 درصد، گوجه فرنگی یک درصد، لیموترش 14.6 درصد، موز 7.2 درصد، هلو 2.6 درصد، گوشت گوسفند 0.6 درصد اشاره کرد؛ اما در‌مجموع بالاترین میزان افزایش قیمت ماهانه اقلام خوراکی مربوط به میوه‌ها بوده که برای هندوانه با 13 درصد، خیار 10.3 درصد و هویج 10.2 درصد گزارش شده است. به‌طور‌خلاصه حالا نه‌تنها تحلیلگران که آمار و اطلاعات رسمی هم از افزایش کم‌سابقه نابرابری و تورم در ایران می‌گوید و به نظر می‌آید ادامه این روند ممکن است با چالش‌های اجتماعی هم همراه شود؛ این موضوعی است که در سخنان بسیاری از کارشناسان سیاسی به‌طور مداوم تکرار شده و درباره آن هشدار داده شده است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/264854/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

معاون رییس جمهور: روحیه مقاومت در بین زنان و دختران خوزستانی بسیار ستودنی است.

آموزش باید همراه با تربیت ، فرهنگ سازی و آموزش سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد.

با تسریع واکسیناسیون کرونا اقتصاد کشور دوباره جان می‌گیرد

برجام چطور نجات می‌یابد؟

روحانی وقتی که وظیفه‌اش بود به جلسات «مجمع» نمی‌رفت

کلاب‌هاوس ‌و سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان

شیرزاد: مادام که غُر بزنیم کسی به حرف‌ ما گوش نمی‌کند

چهره دوگانه قطب‌زاده

سخنگوی طالبان: شروط جامعه بین‌الملل برای به رسمیت شناختن دولت ما غیرقابل قبول است

جزئیاتی از پایگاه ارتش ترکیه در شرق موصل

هشدار درباره احتمال قطع سراسری برق در لبنان

واکنش حماس به خبر مصادره دارایی‌های این جنبش در سودان

سازمان بهداشت جهانی: افغانستان در آستانه فاجعه انسانی قرار دارد

شکار مزدوران سعودی توسط نیروهای انصارالله

کرملین: در کنگره آمریکا افراد بسیاری هستند که روسیه را دوست ندارند

تاکید معاون وزیر خارجه سوریه بر مبارزه با نژادپرستی

اعزام 19 جنگنده چینی به سوی تایوان

عراق: برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب تلاش می‌کنیم

زمین لرزه در ملبورن همزمان با اعتراضات

مقام طالبان: افغانستان به‌زودی روابط اقتصادی با دنیا برقرار می‌کند

انفجار بمب در سوریه 13 کشته و زخمی بر جای گذاشت

نخستین نشست حامیان منشور ملل متحد در نیویورک

واکنش آمریکا به درخواست چین درباره طالبان

اعلام آمادگی امارات برای سرمایه‌گذاری در بازسازی سوریه

رقص شمشیر سفیر ژاپن در عربستان

روسیه: سازمان شانگهای درصدد مقابله با پیمان امنیتی آکوس نیست

تایوان خواستار الحاق به توافق تجاری شراکت ترانس-پاسیفیک شد

فرانسه: بازیابی اعتماد به آمریکا «زمان و اقدام عملی» نیاز دارد

حماس: هیچ پاسخی از اسرائیل برای تبادل اسرا دریافت نکردیم

فرانسه دستور انتقام از آمریکا، انگلیس و استرالیا را صادر کرد

مجلس نمایندگان آمریکا بودجه کمک به گنبد آهنین را تصویب کرد

اردوغان: آمریکا برای تروریست‌های سوریه سلاح می‌فرستد

سیاست های متناقض اردوغان: حمایت از قدس در ترکیه، حمایت از رژیم صهیونیستی در نیویورک!

خلبانان افغان منتظر در تاجیکستان: درباره آینده خود نگرانیم

اردوغان: آمریکا با ترکیه رفتار صادقانه‌ای ندارد

فرانسه: استرالیا باید خسارت ما را بدهد

تعجب یک مسئول از افزایش نجومی قیمت برنج وارداتی

خروج بانک‌ها از بازار مسکن اجرایی می‌شود؟

بیت کوین به 44 هزار نزدیک شد

بحران برق و گاز در چله زمستان

عضویت در پیمان شانگهای با اقتصاد ایران چه می‌کند؟

نامزدهای پست مالیاتی دولت

مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن تمدید شد

بهبود فروش اوراق بدهی؛ ورق برگشت؟

ثبت رکورد جدید افزایش قیمت گندم در بازارهای جهانی

دلایل شکست خصوصی‌سازی در ایران از زبان نماینده مجلس

سودآورترین بازار تابستان 1400 را بشناسید

میلیاردر چینی رکوردار بیشترین زیان ظرف یک سال شد

بحران اقتصادی از سر دنیا گذشت؟

تعداد پرواز‌های اربعین دو برابر شد