ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ترامپ‌ هراسی، استراتژی انتخاباتی اصلی دموکرات‌ها خواندنی ها

ترامپ‌ هراسی، استراتژی انتخاباتی اصلی دموکرات‌ها
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست
محمدحسین لطف‌الهی/ تنها یک سال قبل، برای دموکرات‌ها همه‌چیز در بیرون کردن دونالد ترامپ از کاخ سفید خلاصه شده بود. آنها می‌خواستند به هر روشی و با استفاده از هر ابزاری کاری کنند که روز اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020، نام ترامپ به عنوان برنده از صندوق‌ها بیرون نیاید و با هر سختی، توانستند طرفداران‌شان را به میدان بیاورند و به هدف خود دست پیدا کنند. امروز اما از نگاه آنها، حضور ترامپ در انتخابات، به صورت مستقیم یا در حمایت از کاندیداهای رقیب نه تنها اتفاقی ترسناک یا یک «تهدید» نیست بلکه می‌تواند فرصت و ابزاری باشد برای قانع کردن رای‌دهندگان لیبرال برای کنار گذاشتن تردیدها و حضور دوباره پای صندوق‌های رای.
تا فرا رسیدن انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی در سال 2024، چالش‌های بسیاری پیش روی دموکرات‌ها قرار دارد و هرکدام از این چالش‌ها می‌تواند روی نتیجه انتخابات بعدی تاثیرگذار باشد. دموکرات‌ها در روزهای پیش رو با چند انتخابات ایالتی سرنوشت‌ساز روبرو هستند، در سال 2022 باید یکی از مهم‌ترین چالش‌های خود را در انتخابات کنگره تجربه کنند و سرانجام در 2024 باید احتمالا بار دیگر برای شکست دادن دونالد ترامپ، تلاش کنند. در چنین شرایطی، سیاست‌ها و راهبردهای آنها در انتخابات‌های محلی می‌تواند نمونه کوچکی از استراتژی اصلی دموکرات‌ها در دو انتخابات مهم کنگره و ریاست‌جمهوری آینده باشد. نزدیک‌ترین چالش‌ها برای آنها انتخابات ایالتی در کالیفرنیا، ویرجینیا و نیوجرسی است. هر سه این ایالت‌ها توسط دموکرات‌ها اداره می‌شود و برای حزب حفظ قدرت در این سه ایالت بسیار مهم به شمار می‌رود. مسوولان ارشد حزب دموکرات معتقدند یکی از اصلی‌ترین دلایل پیروزی آنها در این ایالت‌های تاثیرگذار، علاوه بر آرایش سیاسی این ایالت‌ها این بوده که وجود دونالد ترامپ به لیبرال‌ها انگیزه داده تا در انتخابات شرکت کنند و شرایط را به نفع حزب دموکرات تغییر دهند.
روزنامه واشنگتن‌پست در این خصوص نوشته است: دموکرات‌ها تقریبا اطمینان دارند می‌توانند با تحریک رای‌دهندگان لیبرال، از وقوع یک فاجعه سیاسی جلوگیری کرده و گوین نیوسام را همچنان در مسند فرمانداری این ایالت حفظ کنند. در تمام امریکا، روشی که در کالیفرنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتیجه آن زیر ذره‌بین قرار دارد؛ نیوسام و دموکرات‌های کالیفرنیا به رای‌دهندگان می‌گویند اگر در خانه بمانید، ترامپ و هوادارانش دست بالا را پیدا خواهند کرد. این استراتژی که مبتنی بر ترساندن رای‌دهندگان از پیروزی ترامپیست‌هاست به روشنی در آخرین کارزار انتخاباتی گوین نیوسام مورد استفاده قرار گرفت. او که در جمع داوطلبان حزبی و رای‌دهندگان سیاه‌پوست سخنرانی می‌کرد، گفت: «ترامپیسم هنوز در تمام ایالت‌های این کشور زنده است. آیا شک دارید که کسی جز ترامپ و هواداران او در پشت پرده این انتخابات زودهنگام در کالیفرنیا باشد؟» به نوشته این روزنامه، دموکرات‌ها نگرانند که با نبودن ترامپ در میدان، هواداران‌شان انگیزه کافی برای حضور در انتخابات‌های غیر ریاست‌جمهوری را پیدا نکنند و با پیروزی جمهوری‌خواهان در این انتخابات‌ها، زمینه برای شکست حزب دموکرات در 2024 فراهم شود. در هر سه این ایالت‌ها (کالیفرنیا، ویرجینیا و نیوجرسی)، نام رییس‌جمهور پیشین که تصمیم گرفته در سال 2024 برای سومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند، می‌تواند بدنه رای‌دهندگان حزبی و گروه‌های لیبرال را تشویق کند تا در انتخابات حضور یابند و این حضور می‌تواند پیروزی را برای حزب دموکرات و کاندیداهایش آسان گرداند. انتخابات زودهنگام در کالیفرنیا، اولین آزمون این راهبرد است که مشخص خواهد کرد آیا حزب دموکرات می‌تواند یک بار دیگر با راهبرد ترامپ‌هراسی در انتخابات‌ها پیروز شود. راستی هیکس، از اعضای ارشد حزب دموکرات در کالیفرنیا در این خصوص می‌گوید: «جمهوری‌خواهان حساب ویژه‌ای روی حضور نیافتن بخش بزرگی از رای‌دهندگان دموکرات در انتخابات حساب باز کرده بودند و تصور می‌کردند کار آسانی برای ضربه زدن به رقیب پیش رو دارند، اما ما به خوبی توانسته‌ایم به رای‌دهندگان نشان دهیم که عدم شرکت آنها در انتخابات چه تبعاتی خواهد داشت.» به گفته او، در انتخابات‌های ایالتی، دونالد ترامپ ممکن است مستقیما بخشی از بازی نباشد اما سیاست‌ها، دیدگاه‌ها و مواضع او می‌تواند چشم‌انداز مناسبی از آنچه جمهوری‌خواهان در پی دستیابی به آن هستند، ارایه کند. 
یکی دیگر از راهبردهای حزب دموکرات، تسهیل شرایط رای دادن به منظور افزایش مشارکت اقلیت‌ها در انتخابات است. برای نمونه، در انتخابات نیوجرسی، رای‌گیری زودهنگام 45 روز زودتر از روز انتخابات و از روز جمعه همین هفته آغاز می‌شود. رای‌دهندگان همچنین برای اولین‌بار اجازه خواهند داشت تا از 11 روز قبل از روز انتخابات برای رای دادن حضوری (زودهنگام) اقدام کنند. از طرفی، برای تمام کسانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره سال 2020 در نیوجرسی در خواست رای پستی کرده بودند، به صورت خودکار تعرفه پستی ارسال خواهد شد. یا در کالیفرنیا، برای تمام کسانی که برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، تعرفه پستی ارسال می‌شود تا آنها در وضعیت شیوع بیماری کووید 19 بتوانند بدون دغدغه و نگرانی در انتخابات شرکت کنند. جمهوری‌خواهان این شیوه از تسهیل رای دادن در انتخابات را که احتمالا به شکست آنها منجر خواهد شد، یک «تقلب بزرگ» خوانده‌اند.
لری الدر، یکی از اصلی‌ترین رقبای گوین نیوسام برای فرمانداری ایالت کالیفرنیا که از چهره‌های محافظه‌کار در رسانه‌ها به حساب می‌آید و با اتخاذ رویکردی ضدعلم، برخی ادعاهای ترامپ پیرامون تغییرات اقلیمی، ویروس کرونا و موارد مشابه را تکرار می‌کند در این باره می‌گوید: «آنها می‌خواهند در این انتخابات تقلب کنند و از این روش برای پیروزی دوباره بهره بگیرند.»
در عین حال، برخی تحلیلگران معتقدند این شیوه ممکن است برای دموکرات‌ها موثر نباشد؛ چرا که محبوبیت جو بایدن در حال حاضر به کمتر از 50 درصد در سطح ملی رسیده و این محبوبیت در میان رای‌دهندگان مستقل تنها 30 درصد است. از نگاه آنها، تکیه بر رقیب‌هراسی به جای ایجاد انگیزه ایجابی به منظور رای دادن نشانه خوبی نزد رای‌دهندگان به حساب نمی‌آید و شاید حتی در کوتاه‌مدت اثرگذار باشد اما نمی‌تواند راهبردی قطعی برای حضور و رقابت در انتخابات‌های سرنوشت‌سازی نظیر کنگره 2022 و ریاست‌جمهوری و کنگره 2024 باشد.
بایدن قرار است به زودی حمایت خود را از ابقای نیوسام در مقام فعلی اعلام کند و این به نشانه‌ای از پیروزی قطعی دموکرات‌ها تعبیر می‌شود. اما وضعیت در دو ایالت دیگر به مراتب سخت‌تر است. چرا که رقابت در آنها بسیار نزدیک‌تر بوده و ممکن است تکیه بر رویکرد سلبی وضعیت را برای دموکرات‌ها سخت کند.
ترامپ همچنان محبوب‌ترین در میان جمهوری‌خواهان
نظرسنجی شبکه خبری سی‌ان‌ان نشان می‌دهد اکثریت جمهوری‌خواهان امریکا از ماندن دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، در جایگاه رهبری آن حزب حمایت می‌کنند اما درباره امکان پیروزی‌اش در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری اختلاف‌نظر دارند. براساس یک نظرسنجی جدید شبکه خبری سی‌ان‌ان که روز یکشنبه، 21 تیرماه، منتشر شد، 63درصد جمهوری‌خواهان و افراد مستقل متمایل به حزب جمهوری‌خواه معتقدند که ترامپ باید همچنان رهبر این حزب باشد و در مقابل، 37درصد از آنها با رهبری او مخالفند. اما همین گروه از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی در مورد نامزدی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 امریکا، به دو دسته تقریبا مساوی تقسیم می‌شوند. 51درصد از آنها گفته‌اند که حزب جمهوری‌خواه با نامزدی دونالد ترامپ شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2024 خواهد داشت و در مقابل 49درصد جمهوری‌خواهان درصورت داشتن نامزدی دیگر غیر از ترامپ، شانس پیروزی حزب در آن انتخابات را بیشتر دانسته‌اند. این درحالی است که در سال 2019 بیش از 75درصد جمهوری‌خواهان امکان پیروزی در صورت حضور ترامپ به عنوان نامزد حزب در انتخابات 2020 را بیش از این امکان درصورت نامزدی افراد دیگر به عنوان نماینده حزب می‌دانستند. 

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/274357/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

نوروگرینز: رابط مغز و رایانه آینده

اتاق فکر مشترک زنان در آستانه تشکیل!

عصبانیت عجیب غربگرایان از خانه‌تکانی در وزارت خارجه

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

برخورد عجیب طالبان با هلیکوپتری که در پنجشیر به دست آنها افتاده است

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

کارت بانکی، ضروری یا غیر ضروری؟

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

قیمت بلیت مترو افزایش نمی یابد

جهت شرکت در اجلاس شانگهای و دیدار دوجانبه؛ آیت‌الله رئیسی عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد

اسکای روم، محصول ایرانی پیشرو که براساس تکنولوژی WEB RTC خلق شده است

ویزای عراق در فرودگاه‌ها صادر نمی‌شود

اسرائیل برجام می‌خواهد!

روایت سردار کوثری از سفر گروسی به ایران

سالی یک میلیون مسکن را از روش‌های غیر تورم‌زا می‌سازیم

واکنش محمود صادقی به اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره زندان‌ها

زخمی شدن 7 نظامی ترکیه بر اثر انفجار

اعزام 80 ناظر اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق

نخستین محموله سوخت عراق وارد لبنان شد

یک مقام طالبان: آلمان به‌زودی سفارت خود را در کابل بازگشایی می‌کند

طالبان خواستار به‌رسمیت شناختن دولت جدید و لغو تحریم‌ها شد

آمریکا: روسیه بزرگترین تهدید نظامی برای ناتوست

تصاویری از فرار آتش نشانان آمریکایی پس از ناتوانی در خاموش کردن آتش

تشدید نظارت بر اجرای مقررات کرونایی در جمهوری آذربایجان

سازمان ملل: بیش از 18 میلیون افغان نیازمند کمک‌های فوری هستند

هشدار چین علیه معاهده نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا

ریاست دوره ای سازمان پیمان امنیت جمعی به ارمنستان رسید

زاخارووا: آمریکا در مقام داعیه رهبری جهانی قرار ندارد

انحصار از شغل‌های ویژه رفت

تولید فرآورده‌های نفتی چین کاهش یافت

از معامله چند 100 میلیونی مجوز مهدکودک تا یک ماه دوندگی برای مجوز دستشویی سر راهی!

نرخ عجیب مشارکت اقتصادی در ایران از زبان فعال اقتصادی

سهم 25 درصدی پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی

دلایل قیمت نجومی برنج در بازار ایران

پست و مشکلات خریدهای اینترنتی

مشکلات کارگران طبس بررسی، پیگیری و اقدام عملی در رفع مشکلات آنها شروع شد

نشست های تخصصی مدیران وزارت کار با تشکل های کارگری،کارفرمایی و بازرسی خراسان جنوبی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: سفر رییس جمهوری، منشأ خیر برای کارگران معدن طبس شد

معاون روابط کار اعلام کرد: وضعیت حقوقی،بیمه ای،رفاهی و بهداشتی کارگران معادن طبس،بررسی ونسبت به رفع مشکل آنها تصمیم گیری شد

شایعه: گلکسی A73 سامسونگ به دوربین 108 مگاپیکسل مجهز خواهد شد