ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله فرهیختگان/ 6 توصیه فناورانه به وزیر اقتصاد خواندنی ها

سرمقاله فرهیختگان/ 6 توصیه فناورانه به وزیر اقتصاد
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرهیختگان / « 6 توصیه فناورانه به وزیر اقتصاد » عنوان یادداشت روزنامه فرهیختگان به قلم سیدمحمدرضا اصنافی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
امروزه کمتر حوزه‌ای در کشور را می‌توان یافت که ارتباطی با حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی نداشته باشد؛ از حوزه حمل‌ونقل گرفته تا انرژی و حتی دیپلماسی عمومی در حوزه امور خارجه همگی امروز با تحولات فناوری اطلاعات همراه بوده‌اند.
وضعیت اضطراری و شکننده کشور در حوزه اقتصاد که مساله و اولویت اول کشور در شرایط کنونی هست نیز نه‌تنها مستثنی نیست، بلکه به‌نظر می‌رسد پیش‌نیاز ساماندهی بسیاری از حوزه‌های اقتصادی کشور، ساماندهی داده‌ها و اطلاعات اقتصادی کشور است.
اگر بخواهیم به زبانی ساده توضیح بدهیم، تاکنون وزیر اقتصاد و دیگر مسئولان اقتصادی درحالی پشت فرمان ماشین اقتصادی کشور می‌نشستند که داشبورد اطلاعاتی از وضعیت این اتومبیل پیش‌روی خود نداشتند. نه از سرعت، نه از وضعیت سوخت و نه از دیگر داده‌های حیاتی این اتومبیل درحال‌حرکت، اطلاعی در دست نداشتند.
وضعیت پرشتاب و پیچیده اقتصادی کشور ایجاب می‌کند وزیر اقتصاد به‌صورت لحظه‌ای بتواند بر داده‌های اقتصادی کشور مسلط باشد و نتیجه سیاست‌ها و تصمیمات اقتصادی اجراشده بر داده‌های اقتصادی را به‌صورت آنلاین مشاهده کند. در این یادداشت به بعضی از این داده‌های ارزشمند که نیاز فوری است احصا، جمع‌آوری، تجمیع، تحلیل و انتشار آن توسط وزارت اقتصاد اجرا شود، خواهیم پرداخت.
1- رصد رفتارهای گله‌ای، تقاضای دفعی و تورم‌های بخشی
یکی از معضلات کشور در سال‌های اخیر که ناشی‌از رشد نقدینگی بوده، سیل نقدینگی سرگردان به بازارهای مختلف است. درواقع به‌دلیل تورم بالا، جامعه برای حفظ دارایی خود سعی در حفظ دارایی در بازارهایی مانند خودرو، مسکن، ارز و طلا دارد.
علاوه‌بر این، ایجاد تقاضای کاذب برای بازارهای خاص به‌منظور ایجاد تورم بخشی و افزایش سود از خریدوفروش در آن بازارها، یکی از اتهاماتی است که همیشه متوجه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی مانند بانک‌ها بوده است.
یکپارچه‌سازی سیستم‌های بانکداری بانک‌ها و تجمیع اطلاعات تراکنش بانک‌ها و همچنین دسته‌بندی مقاصد تراکنش‌های بانکی، امکان رصد آنلاین تحولات بازارهای مختلف و عملکرد لحظه‌ای بانک‌ها در این خصوص فراهم می‌شود. ایجاد تقاضای کاذب ازطریق گسیل‌دهی نقدینگی به بازارها و همچنین نوسان‌گیری از بازارهای مختلف ازجمله بورس، مسکن و ارز در چنین شرایطی قابل رصد و پیگیری است.
2- تحول در نظام مالیاتی
در سال‌های مختلف عدد‌های متنوعی از 50 درصد به پایین به‌عنوان درصد فرار مالیاتی در کشور مطرح شده است. به‌گفته بسیاری، اگر دولت بتواند جلوی این فرار مالیاتی را گرفته و درکنار آن پایه‌های مالیاتی را تنوع‌بخشی کند، می‌تواند خود را از فروش نفت و دیگر درآمد‌های ناپایدار و متاثر از تحریم، بی‌نیاز کند. ازسوی دیگر سلامت نظام مالیاتی از دیگر موضوعات جدی پیش‌روی وزارت اقتصادی در دوره جدید است. به‌روزرسانی سامانه‌های مالیاتی، اتصال آن به داده‌های بانکی و تجمیع اطلاعات آنها با اطلاعات متعدد دارایی‌های افراد می‌تواند سازمان امور مالیاتی را از بخش زیادی از عملیات‌های دستی، مبتنی‌به فرد و ناشفاف مالیاتی بی‌نیاز کند.
فرار مالیاتی در چنین شرایطی بسیار سخت شده و تقریبا می‌توان آن را به صفر نزدیک کرد. پایه‌های مالیاتی جدید مانند مالیات بر دارایی از این بستر به‌راحتی قابل‌اجرا است؛ حتی پایه مالیاتی جدید وضع‌شده مانند مالیات بر خانه‌های خالی نیز ازطریق تجمیع داده‌های مختلف نظیر تلفن همراه، برق و آب به‌راحتی قابل‌استحصال است.
3- جهت‌دهی به تسهیلات
انحراف تسهیلات بانکی به‌سمت واسطه‌گری به‌جای تولید یکی دیگر از موضوعات مهم پیش‌روی وزارت اقتصاد است. اینکه اساسا بانک‌ها باید در تسهیلات‌دهی آزادی داشته باشند یا براساس تصمیمات کلان اقتصادی و منافع ملی باید تسهیلات جهت‌دهی شده و وارد بخش‌های تولید براساس اولویت‌های اقتصاد مقاومتی شود، موضوعی است که نیاز به تصمیم‌گیری اقتصادی و سیاسی دارد، اما بی‌شک اجرای دقیق هر تصمیمی از این جنس، نیازمند سامانه‌های رصد مالی و ردیابی در نظام بانکی است که بدون تحلیل داده‌های کلان و استفاده از دانش هوش مصنوعی ممکن نیست.
4- دسته‌بندی دقیق دهک‌ها و دقیق کردن یارانه‌ها
اتخاذ سیاست‌های حمایتی و کمک به اقشار آسیب‌پذیر در شرایط کنونی اقتصاد، تصمیمی لاجرم ازسوی هر دولتی است. سیاست‌های اعلامی دولت حاضر در زمان تبلیغات ریاست‌جمهوری نیز گواه این مطلب است که رسیدگی سریع و فوری به معیشت بخش‌هایی از مردم که درحال نابودی زیر فشار تورم هستند، اولویت اقدامات فوری و انقلابی دولت است.
پیش‌نیاز اجرای هرگونه سیاست حمایتی و اصلاح نظام پرداخت یارانه در کشور، دستیابی به دهک‌بندی‌های دقیق، شناسایی دقیق نیازمندان و هدایت یارانه‌ها به‌سمت نقاط هدف است که جز از مسیر جمع‌آوری داده‌ها و تحلیل و دسته‌بندی اطلاعات اقتصادی کشور ممکن نیست.
پایگاه‌های داده‌ای املاک و دارایی‌ها و درآمدهای واقعی افراد، زیرساخت حیاتی و فوری اتخاذ و اجرای هرگونه سیاست حمایتی و رفاهی در کشور است. حتی اتخاذ سیاست‌های حمایتی از نظام درمان و سلامت کشور نیز بدون دستیابی به سامانه‌های تجمیع و تحلیل داده‌های سلامت و درمان ممکن نیست و انحراف آن به‌حدی خواهد بود که اصل سیاست‌ها را به شکست خواهد کشاند.
5- فرار سرمایه
فرار سرمایه علاوه‌بر اینکه خود یک تقاضای کاذب بر بازار ارز و یکی از عوامل افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی است (که به آن خواهیم پرداخت) منجربه کاهش ظرفیت سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور و بالطبع اختلال در تامین سرمایه موردنیاز تحول اقتصادی در کشور است.
بی‌شک فرار سرمایه از کشور بدون تامین ریالی آن در سیستم بانکی کشور ممکن نیست. درواقع تا زمانی که سیستم بانکی ناشفاف بوده و امکان رصد و ردیابی مالی در آن فراهم نباشد، بازار ارز می‌تواند به‌عنوان بخش ناشفاف اقتصاد کشور عمل کرده و زمینه فرار سرمایه را فراهم کند. یکپارچه‌سازی سامانه‌های بانکی و امکان رصد و ردیابی در آن پیش‌نیاز فوری برای حل سریع مشکل فرار سرمایه در کشور است.
6- اختلالات بازار ارز ازطریق ردیابی تامین مالی تقاضای کاذب ارز
واقعیت‌های اقتصادی کشور نشان می‌دهد ارز لنگرگاه اقتصادی کشور در شرایط کنونی است؛ بخش عمده تورمی که جامعه هرساله متحمل می‌شود، ناشی‌از افزایش و جهش‌های مکرر ارز است. از همین‌رو است که بازار ارز و عملیات ارزی بانک مرکزی یکی از اولین و مهم‌ترین هدف‌های تحریمی دشمن بوده و محور تحریم‌های گسترده اقتصادی کشور قرار گرفته است. در چنین شرایطی نظارت، مدیریت و دخالت دولت در این بازار مختل‌شده به‌وسیله تحریم‌ها امری گریزناپذیر است.
در چنین شرایطی اولویت‌بندی تقاضا، کنترل تقاضاهای کاذب و غیرضرور و مختل‌کننده باید جزء اولین اولویت‌های اقتصادی تیم جدید اقتصادی کشور باشد. فرار سرمایه، قاچاق، واردات غیرضرور و تقاضای مبتنی‌بر حفظ سرمایه جزء تقاضاهایی است که باید مدیریت و کنترل آن در اولویت قرار گیرد. باتوجه به اینکه بازار ارز علاوه‌بر عدم شفافیت همیشگی به‌دلیل تحریم‌ها تا حدی نیازمند عدم شفافیت امنیتی نیز هست، مدیریت آن جز با سامانه‌های بانکی که تامین ریالی آن را انجام می‌دهند، ممکن نیست. شفاف‌سازی حساب‌های بانکی، راستی‌آزمایی آن، اصالت‌سنجی صاحب حساب، رصد و کنترل تراکنش‌ها و ردیابی مالی آن جز با یکپارچه‌سازی، تجمیع و تحلیل هوشمندانه اطلاعات بانکی ممکن نیست.
جمع‌بندی
می‌توان به صراحت گفت اولویت‌های اقتصادی کشور و بالطبع اولویت‌های کشور بیش از هر حوزه‌ای، به‌خصوص ازلحاظ اولویت زمانی، در حوزه فناوری اطلاعات، داده‌های کلان، سامانه‌های اطلاعاتی و هوش مصنوعی است.
امروز وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و دیگر حوزه‌های تصمیم‌گیر اقتصادی بیش از هرچیز نیازمند کمک‌گیری از متخصصان هوش مصنوعی، کلان‌داده و معماری سامانه‌های اطلاعاتی هستند؛ به‌نظر می‌رسد پیش‌نیاز موفقیت هر تصمیم و استراتژی اقتصادی فارغ از نوع آن توجه به این پیش‌نیاز‌های فنی است.
درواقع مدیریت اقتصادی کشور باید توجه داشته باشد پیش از اینکه انتخاب کند چگونه کشور و اقتصاد کشور را مدیریت کند، باید اول آن را مدیریت‌پذیر کرده و داشبورد مدیریتی خود را توسعه بدهد. بدون داشبورد اطلاعات اقتصادی هدایت ماشین اقتصاد کشور به‌سختی ممکن است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/274407/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استعفای وزیر خارجه هلند درپی بحران افغانستان

آمریکا پنج نفر را به اتهام ارتباط با القاعده تحریم کرد

نظر رییس اسبق کانون صرافان در مورد نرخ ارز

روایتی از وضعیت عجیب قیمت ویلاها در شمال

نوروگرینز: رابط مغز و رایانه آینده

اتاق فکر مشترک زنان در آستانه تشکیل!

عصبانیت عجیب غربگرایان از خانه‌تکانی در وزارت خارجه

بازهم آتش به جان زاگرس و بلوط‌هایش افتاد

برخورد عجیب طالبان با هلیکوپتری که در پنجشیر به دست آنها افتاده است

در سوئد نام ولادیمیر پوتین ممنوع است

ابراز نگرانی چین درخصوص «مسائل جدی حقوق بشری» در آمریکا

خوشحالی آمیخته با نگرانی خانواده‌های اسرای فراری از زندان جلبوع

واکنش کاخ سفید به انتقاد تند فرانسه از معاهده همکاری آمریکا، انگلیس و استرالیا

کارت بانکی، ضروری یا غیر ضروری؟

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

ضرغامی: بسته گردشگری ارزان قیمت برای همسایگان در نظر گرفته می شود

پرورش قزل آلا با 7 میلیون دلار صرفه جویی ارزی

برنامه مایکروسافت برای بازخرید 60 میلیارد دلاری سهام

قیمت بلیت مترو افزایش نمی یابد

جهت شرکت در اجلاس شانگهای و دیدار دوجانبه؛ آیت‌الله رئیسی عازم دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد

اسکای روم، محصول ایرانی پیشرو که براساس تکنولوژی WEB RTC خلق شده است

ویزای عراق در فرودگاه‌ها صادر نمی‌شود

اسرائیل برجام می‌خواهد!

روایت سردار کوثری از سفر گروسی به ایران

سالی یک میلیون مسکن را از روش‌های غیر تورم‌زا می‌سازیم

واکنش محمود صادقی به اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره زندان‌ها

زخمی شدن 7 نظامی ترکیه بر اثر انفجار

اعزام 80 ناظر اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق

نخستین محموله سوخت عراق وارد لبنان شد

یک مقام طالبان: آلمان به‌زودی سفارت خود را در کابل بازگشایی می‌کند

طالبان خواستار به‌رسمیت شناختن دولت جدید و لغو تحریم‌ها شد

آمریکا: روسیه بزرگترین تهدید نظامی برای ناتوست

تصاویری از فرار آتش نشانان آمریکایی پس از ناتوانی در خاموش کردن آتش

تشدید نظارت بر اجرای مقررات کرونایی در جمهوری آذربایجان

سازمان ملل: بیش از 18 میلیون افغان نیازمند کمک‌های فوری هستند

هشدار چین علیه معاهده نظامی آمریکا، انگلیس و استرالیا

ریاست دوره ای سازمان پیمان امنیت جمعی به ارمنستان رسید

زاخارووا: آمریکا در مقام داعیه رهبری جهانی قرار ندارد

انحصار از شغل‌های ویژه رفت

تولید فرآورده‌های نفتی چین کاهش یافت

از معامله چند 100 میلیونی مجوز مهدکودک تا یک ماه دوندگی برای مجوز دستشویی سر راهی!

نرخ عجیب مشارکت اقتصادی در ایران از زبان فعال اقتصادی

سهم 25 درصدی پتروشیمی‌ها از صادرات غیرنفتی

دلایل قیمت نجومی برنج در بازار ایران

پست و مشکلات خریدهای اینترنتی

مشکلات کارگران طبس بررسی، پیگیری و اقدام عملی در رفع مشکلات آنها شروع شد

نشست های تخصصی مدیران وزارت کار با تشکل های کارگری،کارفرمایی و بازرسی خراسان جنوبی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی: سفر رییس جمهوری، منشأ خیر برای کارگران معدن طبس شد

معاون روابط کار اعلام کرد: وضعیت حقوقی،بیمه ای،رفاهی و بهداشتی کارگران معادن طبس،بررسی ونسبت به رفع مشکل آنها تصمیم گیری شد

شایعه: گلکسی A73 سامسونگ به دوربین 108 مگاپیکسل مجهز خواهد شد