ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آنچه باید می‌شد و نشد... اخبار ایران

آنچه باید می‌شد و نشد...
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی /متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
طی دو ماه گذشتــه «آرمان ملی» در ٣ موضوع ِمشخص، «دغدغه‌های نخبگان»،«کنشگران سیاسی» و «مردم» حول محور قانون اساسی به بیان مطالب، گزارشات، گفت و گو ها و یادداشت‌هایی پیرامون دفاع از جمهوریت نظام ، مشارکت و رای مردم؛ پرهیز دادن شورای نگهبان از رفتار احتمالی جناحی و انتقاد از ورود و دخالت نیروهای نظامی در آرایش سیاسی انتخابات و کشور پرداخت که انتظار می‌رفت این فعالیت‌های رسانه‌ای باعث گردد تا آنچه مد نظر بود و باعث می‌شد تا شرایط جامعه از وضع موجود به سمت مطلوب حرکت کند حاصل آید. اما نه تنها این مهم حاصل نشد بلکه برخی رویکردهای بسته و محدود نگر برخی نهاده‌ای نظارتی باعث شد تا در تمامی این حوزه‌ها امر مطلوبی واقع نگردد. چنانکه با رد صلاحیت بسیاری از چهره‌هایی که جمععی از آنها از کارگزاران و مسئولان نظام بودند به عقیده برخی جمهوریت نظام در خطر قرار گرفت و به محاق رفت و با توجه به نارضایتی‌های جامعه که هنوز هم نگاه مثبت و موثری به صندئوق رای و نهاد انتخابات ندارد اگر هم قرار بود با حضور برخی کاندیداها و طرح برخی مباحث و برنامه‌ها حضور و مشارکتی قابل قبول در انتخابات حاصل گردد با رویکرد اخیر شورای نگهبان ماجرای مشارکت حداکثری نیز به نظر منتفی به نظر می‌رسد. بحث دیگر ماجرای پرهیز دادن شورای نگهبان از رفتارها و برخوردهای جناحی و سیاسی با کاندیاها بود که این مساله نیز با شکست روبرو شد. هر چند که مسئولان در شورای نگهبان به دفعات از عدم نگاه جناحی و سیاسی به انتخابات و کاندیداها گفتند اما رویکرد اخیر و رد صلاحیت کامل یک جناح و تایید کانیداهای جناح دیگر این مورد را نیز زیر سوال برد. نکته دیگر بحث انتقاد از ورود و دخالت نیروهای نظامی در آرایش سیاسی انتخابات و کشور بود که تاکید داشتیم با عنایت به فرمایشات حضرت امام مبنی بر عدم دخالت نظامیان در سیاست باز هم برخی نظامیان در انتخابات حاضر شدند تا مشخص شود این رویکرد نیز چندان موفقیت آمیز نبوده است. لذا با تمامی تلاش‌ها باید اذعان داشت آنچه باید می‌شد نشد و اکنون شرایط و آرایش صحنه انتخابات به این صورت در آمده و باید منتظر روزها و هفته‌های پیش‌رو و تحولات پیرامون انتخابات باشیم.
پرهیز از رفتارهای جناحی
در بحث دفاع از جمهوریت و مشارکت مردم «آرمان ملی» به مطالب مختلفی پرداخت. جایی که به لزوم رعایت مر قانون ، پر هیز از عملکرد جریانی و جناحی و صد البته قانون گذاری هشدار داد. ماجرای ابلاغ مصوبه جدید شورای نگهبان در مورد شرایط ثبت نام کنندگان برای انتخابات ریاست جمهوری موضوعی بود که روزنامه «آرمان‌ملی» در شماره‌های متعدد به کرات به آن پرداخت و با درج نظرات کارشناسان به این موضوع پرداخت که شورای نگهبان وظیفه قانونگذاری ندارد و صرفا باید به نظارت بپردازد و این نوع رویکردها در انتشار مصوبه برای شرایط رای دهندگان دخالت در امور تقنینی مجلس و یر سوال بردن تفکیک قوا است. مطالبی با تیترهایی همچون «شورا نگهبان یک جناح نباشد» یا مگر شورای نگهبان قانون گذاتر است». 
در این راستا به طور مثال نعمت احمدی حقوقدان و کیل‌ دادگستری به«آرمان ملی» گفت: نظر شورای نگهبان باید به صورت رسمی یا از طریق دبیر آن یا از طریق سخنگویش گفته شود، بنابراین هنوز نظرات آقای طحان‌نظیف را نمی‌توان گفته‌های رسمی شورای نگهبان تلقی کرد. بعید نیست این موضوع برای آزمون واکنش‌ها‌ی مردم باشد و به نوعی دماسنجی برای این موضوع است که بررسی شود تا کجا می‌توان پیش رفت. وی ادامه می‌دهد‌: قانون اساسی دو وظیفه در اختیار شورا گذاشته است. البته مصوبه اخیر هم که به شدت برای ریاست‌جمهوری ایجاد محدودیت کرده، قابل‌تامل است.. اینکه بعد از تایید‌صلاحیت‌ها نیز اعمال‌نظر کنید دیگر نظارت نیست؛ قضاوت است. قضاوت هم نیست، صدور رای و محدودیت و ممنوعیت است. بنابراین با این موضوع که آقای طحان گفته ممکن است عملا ریاست‌جمهوری به انتصابات تبدیل شود.»
تاکید بر مشارکت حداکثری
در داستان مشارکت حدا اکثری نیز «آرمان ملی» در شماره‌های مختلف بارها به لزوم تحقق این امر و انتخاباتی رقابتی اشاره کرده است. تحلیل انتخابات‌های مشارکتی مثل سال‌های 76، 80، 94 و 96 یا مشارکت‌های حداقلی مثل سال 90 و سال 98 مباحثی بود که می‌شد از آن نتیجه گرفت که هر زمان جامعه از شرایط اقتصادی و اجتماعی موجود راضی باشد در انتخابات مشارکت می‌گند و هر زمان نیز این مهم تحقق نیابد مردم پای صندوق‌های رای نخواهند رفت. در این مورد نیز «آرمان ملی» با تیترهایی همچون«مشارکت پایین مشکلی برای مشروعیت انتخابات ندارد!» یا حماسه 2 خرداد در 28 خرداد «تَکرار»می‌شود؟» به بحث مهم حضور مردم در پای صندوق‌های رای و مشارکت حداکثری پرداخته و با درج نظر کارشناسان در این خصوص اهمیت موضوع را خاطر نشان ساخته است. چنانکه نجفقلی حبیبی به«آرمان ملی» گفته است« رای مردم مهم است. پس مسئولان و متولیان امور باید کاری کنند که مردم با اشتیاق پای صندوق‌های رای بیایند. هیچ کسی حق ندارد کاری کند که مردم از صندوق‌های رای قهر کنند. تکلیف مردم نیز این نیست که قهر کنند بلکه تکلیف‌شان این است که محکم در انتخابات حاضر شوند و مطالبات خود را بخواهند.»
مساله سوم بحث حضور نظامی‌ها در انتخابات بود که «آرمان ملی» در گفت و گو با بسیاری از کارشناسان و صاجب‌نظران به مسائل ، مشکلات و مضرات ورود نظامی ها به عزصه امور سیاسی و اجرایی پرداخته بود و با تیترهایی همچون«گویا نظامی‌ها پاستور را رها نمی‌کنند» نظامی‌ها پشتیبان کدام کاندیدا؟» یا «سلام مجلس نظامی به سرداران» بحث حضور نظامی‌ها در انتخابات و امور سیاسی و اجرایبی کشور را مورد بحث و بررسی قرار داده بود. جایی که برای نخستین بار 6 کاندیدای نظامی برای انتخابات ثبت نام کردند و از این حیث رکورد را شکستند اما در نهایت یکی از آنها یعنی محسن رضایی به رقابت‌های انتخاباتی راه یافت. گرچه کارشناسان مختلفی نیز از جریان‌ات و تفکرات مختلف سیاسی حضور نظامی ‌ها در انتخابات را با «آرمان ملی » به گفت و گو نشستند. چنانکه به عنوان مثال سردار صنیع خانی به«آرمان ملی»گفته بود « تجربه ثابت کرده که اقبال عمومی نسبت به نظامیان در انتخابات وجود ندارد. به خصوص افرادی که چندین بار در انتخابات شرکت کردند چند درصد از رای مردم را داشتند؟ از طرفی قاعدتا باید دید اینها در خود جامعه نظامی چه میران رای داشته‌اند.‌» یا محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا به«آرمان ملی» گفت:« ظامیان یک سبد رای ثابت رو به کاهش دارند.»‌ اما با این همه رویکردهای رسانه‌ای در خصوص عدم حضور نظامیان در انتخابات به سرانجام نرسید.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/250111/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرعت‌بخشی در فرایند پرداخت تسهیلات طرح‌های روستایی و عشایری استان مرکزی امری ضروری است

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: 11 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای جدید در استان بوشهر تاسیس می شود

جمعیت کارگری استان اردبیل به بیش از 110 هزار نفر رسید

30هزار بانوی گیلانی در جمع بیمه شدگان گروه زنان خانه دار تامین اجتماعی قرار دارند

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: ترویج فرهنگ ایثار و رشادت در جامعه کار و تلاش ضروریست

مدیر تعاون، اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: هدف اصلی از ارزیابی و نظارت اصلاح فرایند ها و در نهایت رضایتمندی مردم از خدمات است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی مشاوران و شرکای قابل اتکای وزارت تعاون هستند

یزدان در جلسه هم اندیشی نمایندگان کارگری مراجع حل اختلاف خراسان رضوی خبر داد: امکان احراز هویت کارگران و کارفرمایان برای تشکل ها به طور مستقل ذیل سامانه جامع روابط کار فراهم شد

اعلام آمادگی سازمان بازرسی کل کشور برای رفع موانع و کامل تر شدن پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سوی سایر دستگاه ها

احیای مطالبات زنان از مسیر انتخابات

منطقه 7 رتبه برتر عملکرد مالی را کسب کرد

آغاز طرح مبارزه غیرشیمیایی با آفت درختان کاج

افتتاح سکوی شهروندی منطقه 13

سرمقاله اعتماد/ نظام مدیریت حلقه مفقوده تبلیغات انتخاباتی

سرمقاله رسالت/ عقب‌گرد دوباره آمریکا در وین

سرمقاله دنیای اقتصاد/ بیراهه مبارزه با معلول‌ها

سرمقاله سیاست روز/ رأی بالای مردم برای خروج از وضع موجود

سرمقاله جام جم/ وظیفه ملی شرکت در انتخابات

سرمقاله صبح نو/ «فیک‌نیوزها» واکسن ایرانی را زیر سوال می‌برند

ادعاهایی درباره فرزند شهید سلیمانی که این روزها جنجالی شده است

بی‌برنامه؛ اما در تمنای رای مردم

چطور آقایان حالا طرفدار مذاکره شده‌اند؟

اصلاح‌طلبان نامزد دارند ولی روی دفاع از آنها را ندارند!

حتی نامزدهای دولتی هم زیر بار دفاع از دولت نمی‌روند

مناظره بیانیه‌ها

جنگ دیپلمات‌ها در وین

ماجرای ناتمام‌آبان 98

من به دموکراسی باور دارم شما چی؟

اصولگرایان نگران شدند

آخرین تیرهای ترکش مناظره

چرا مالیات خانه‌های خالی شکست خورد

مناقشه برسرماندن یا کناره گیری این4 نفر

پرسـش‌هایی که بی‌پـاسخ مـاندند

بدل غربی جاده چینی

افشاگری میرسلیم درباره تایید صلاحیت ها در انتخابات شورای شهر

نامزدهای اصول‌گرا ائتلاف می‌کنند؟

حمله ارتش ترکیه به «تل رفعت» در شمال سوریه

بایدن: روسیه در انتخابات آمریکا دخالت داشت

فلسطین: سیاست‌های دولت بنت بدتر از دولت‌های قبل نباشد بهتر هم نیست

بایدن با اردوغان درباره افغانستان، روسیه و چین گفت‌وگو می‌کند

نتانیاهو پا جای پای ترامپ می‌گذارد

استقبال گرم معاون بایدن از نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی

واکنش محتاطانه قاهره به رویکرد جدید ترکیه در قبال مصر

اخبار متناقض از دستگیری و آزادی پدرخوانده مافیای ترکیه در امارات

پوتین: روسیه در برخورد با آمریکا بسیار خویشتن دارانه عمل می‌کند

توضیحات ماکرون درباره رویکرد جی 7 در قبال چین

کشته شدن 50 عضو «الشباب» به دست ارتش سومالی

حضور یک وزیر عرب در دولت جدید رژیم صهیونیستی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فرانسه استعفا کرد

پیشنهاد انصارالله یمن برای تبادل اسرا با عربستان، امارات و سودان